Technomorous

Chlýf na stole

Sdílet: Twitter - Facebook

Všude okolo zdivočelý lid šílí, já mám ale neděli v tradičním schématu: dopoledne nákupy, odpoledne bazén s Fíkem a mezitím počítače. Bydlíme ve Kbelích teprve čtyři měsíce, na pracovním stole a v jeho okolí se mi ale už opět nahromadil solidní chlýf převážně digitálního charakteru:

 • Velké (24") a malé (15") LCD
 • EliteBook a docking station
 • SGI O2
 • Mac Mini G4
 • Speccy2010
 • ZX Evo
 • middletowerový fileserver
 • Seagate GoFlex Home

Tohle fakt nejde, ten stůl je široký zhruba metr, není něm už k hnutí. Plán je jasný:

 1. Pořídit podstavec pod monitory. To umožní pod ně zasunout alespoň ty nejmenší a nejplacatější počítače a ušetřit dost cenného prostoru.
 2. Pořídit USB klávesnici. Půjčená Das Keynoard 4 se ukázala pro obývák příliš hlučná, takže už zas odpočívá v kufru Dusteru a čeká na návrat k majiteli a já píšu přímo na EliteBooku zacvaknutém v docku, což zabírá strašně prostoru. V nejbližší době tak musím opět prolézt eBay a najít něco slušného, bez numerického bloku a s Cherry MX Brown či jejich klony. Klávesnice, která by se mi opravdu líbila a plní vše uvedené je ale cenově někde kolem dvou tisíc korun (když ji nechytí celnice), takže hledám levnější alternativu s klony, které by ovšem měly pozitivní či alespoň vůbec nějaké reference. Není to jednoduché, ale ušetřené peníze umím hned utratit jinde.
 3. Redukovat dvě Spectra na jedno. Tohle je asi nejmenší problém - z duelu Speccy2010 versus ZX Evo vychází vítězně první jmenované - zabírá méně místa a umí BSDOS. Evo půjde do Doupěte, kde může dělat mé hlavní místní Speccy. Byla s ním ty dva roky velká zábava, tolik jsem u Spectra nenaseděl od podzimu 1996.
 4. Likvidace fileserveru. Tady mám už něco rozdělaného, místo písíčkové kisny normální diskové pole jako samostatné zařízení, již se to blíží a mé nohy budou mít pod stolem zase více místa.
 5. Dál už se pak uvidí - až vyřeším výše uvedené, budu se například moct rozhodnout, zda SGI O2 poputuje do regálu, nebo zůstane na stole. Aktuálně se u hlučného ventilátoru ve zdroji nedá sedět a ty plasty se rozpadají, jen na ně člověk pohlédne, skoro škoda takový počítač oddělat - další už nebudou. Také GoFlex Home musí jít někam jinam - na stole ho mám jen proto, že na něm mám i WiFi klienta, přes který je připojen do domácí sítě. Po sedmi letech provozu ale ten 3TB disk v něm hučí jak piliňáky a já nemám tichý notebook s ultratichým SSD proto, abych poslouchal kanadské dřevorubce v plné akci.

Celé to píšu hlavně proto, že jsem si tak vzpomněl, že jsem kdysi měl na stole pěkně uklizeno a rád bych se k tomu vrátil. Držte palce.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Nox (30. října 2018, 17:51)
A co zkusit prichytit monitory VESA drzaky na zed, desku nebo neco, pokud to rozlozeni a majitel bytu dovoli? Stojany od monitoru zabiraji neskutecne mista.

2. Jinej Honza (30. října 2018, 19:34)
Ježkovy tu plexi ptákovinu na tužky z té fotky tu taky někde mám, ani nevím, odkud to je a k čemu to bylo, nikdy to nikdo nepoužíval.

3. Sledge (30. října 2018, 21:03)
Ad klávesnice - co zkusit https://klavesnice.heureka.cz/spc-gear-gk530-tournament-spg013/ - má Kailh Brown, což jsou, jak jsem pochopil, klony docela slušné. Jen ten design je... nehezký :)

4. Logout (30. října 2018, 21:58)
[3] V podobných cenových relacích jsou na eBay rozložením prakticky shodné klávesnice, které navíc nesvítí jak cirkus uprostřed vystoupení :-) Jinak velikost a rozložení je přesně to, co hledám. Osobně bych nejradši DURGOD Cherry Brown Switch 87 Keys (see eBay) v krásném skoro klasickém béžovo-bílém provedení, ale to už právě atakuje dva tisíce.

5. Sledge (31. října 2018, 9:16)
[4] Já koupil CoolerMaster MasterKeys Pro S, cena právě kolem dvou tisíc. Rozložení stejné jako ta DURGOD klávesnice, plus bílé podsvícení (bez kterého bych se nakonec asi obešel). DURGOD má dle fotek jednu drobnou výhodu - lepší popisky. V tom smyslu, že jsou v horní části klávesy, dole tak zbývá prostor pro případné počešťující přelepky (jakkoliv je lepení přelepek na klávesnici za 2k trochu pakárna :)

Co si nemůžu vynachválit je zmenšení dané nepřítomností numerického bloku. Konečně nejsem u PC divně zkroucený vlevo, můžu mít klávesnici přímo před monitorem a zároveň pohodlně dosáhnu na myš :)

Ještě mě zaujala Cherry G84-4100, má podobný layout jako Ortek MKB-84 FX, o které jsi nedávno psal. Nicméně nízkoprofilové switche nejsou to, co jsem hledal :)


TOPlist