Technomorous

Na zelené koloběžce

Sdílet: Twitter - Facebook

Od doby, kdy jsem se Prahou projel na růžovém kole, se nám to s tím sharingem dopravních prostředků trochu rozjelo. Kromě růžových kol tu máme už i žlutá minielektroauta či žluté elektromotorky a také zelené elektrokoloběžky. A právě to poslední jsem si trochu projel.

Nelze si jich nevšimnout. V širším centru Prahy se jich takřka přes noc objevilo několik stovek, takže stojí doslova všude (i na úplně blbých místech), lidé na nich jezdí také doslova všude (i na úplně blbých místech) a není divu, že se už i dostaly do hlavních zpráv - jako zásadní problém dnešního velkoměsta. Aplikaci pro jejich výpůjčku jsem si nainstaloval hned v první den jejich nasazení, čas na zkoušku přišel až teď.

Byl jsem si v nejmenovaném občerstvovacím podniku zatruchlit nad stým výročím rozpadu mocnářství a cestou z něj se mi nechtělo jít až na tramvajovou zastávku, když přímo přede dveřmi parkovala koloběžka. Nemohu říct, že by na tom místě parkovala i na mapě - měla být o blok dále, nicméně ještě než jsem ji odemkl, dobral jsem se vysvětlení. Banda předpubertálních nevýrostků se baví po večerech tím, že se na koloběžce bez motoru projíždí ulicemi. Kola zjevně nejsou blokována, zařízení sice řve a bliká, že jej někdo krade, ale dyk to je ta zabava, né? Nechal jsem stát špatně umístěnou na špatném umístění a o pár metrů dále našel jednu umístěnou korektně. Odemkl jsem ji aplikací, ona se hezky sama rozsvítila a vyrazili jsme z Karlína směr Palmovka.

Směle a rázně prohlašuji, že to není dopravní prostředek pro mě. Na lehké ťuknutí akcelerátoru ta věc vyrazí jak splašný kůň, což by bylo bezva všude s výjimkou českých silnic. Závazná pravidla, s nimiž musíte před použitím souhlasit, po vás sice vyžadují helmu - ale vy když jdete někam smutnit s sebou helmu táhnete? Nebo zcela všeobecně, když jdete úplně kamkoliv? Normálně jsem se i ve večerním provozu bál, takže jsem jízdou strávil jen zhruba čtyři minuty, přesunul se při tom asi kilometr, zařízení zaparkoval u zastávky tramvaje na Invalidovně a jednu zastávku na Palmovku raději dojel tramvají.

Nechci se tím přidat k řadám kritiků - koncept je to dobrý, když se lidi budou chovat jak mají, nebudou jezdit po pěších zónách či chodnících a koloběžky nechávat uprostřed silnice, ve vestibulech metra či jim lámat řidítka, bude to pro spoustu lidí rychlý (ne ale zrovna levný) způsob přepravy. Pro mě ale ne, to už bych raději jezdil po hlavním městě v Sinclair C5, než stejnou rychlostí na koloběžce.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. nula (1. listopadu 2018, 13:41)
Chápu to dobře, že všechny tyhle záležitosti (kromě přilby) potřebují telefon s relativně aktuálním Androidem/iOS a datové připojení?

2. Logout (1. listopadu 2018, 14:28)
[1] Tak jest. Nevím, jak moc ten Android či iOS musí být aktuální, ale ten zbytek opravdu potřebuješ. A ještě foťák, který umožní naskenovat i v noci QR kód zhruba o rozměrech 2x2 cm - takže to musí mít pár megapixelů, autofokus na blízko a LEDku.


TOPlist