Technomorous

Světu chybí unixové pizzaboxy

Sdílet: Twitter - Facebook

Svět se zbláznil. To jsou pořád samé notebooky, ultrabooky, netbooky, nettopy, allinony, miniPC, NUCy, ale všichni (tedy: skoro všichni) už zapomněli na blahodárnost počítačů, jimž se říká pizzabox a zvlášť těch, které pohání Unix. Ty totiž strčí všechny tyhle nesmysly do kapsy.

Takový pizzabox má půdorys čtverce se stranou o délce jedna a půl stopy, vysoký je sotva tři palce, dá se na něj postavit velký monitor s pořádným rozlišením a on ho unese i utáhne. Po přihlášení pak máte vše, co normální člověk ke štěstí potřebuje, tj. shell, perl, joe, grep, sed a awk.

Svět potřebuje méně notebooků, ultrabooků, netbooků, nettopů, allinonů, miniPC, NUCů a místo nic více unixových pizzaboxů.

Budu ještě konkrétnější: svět potřebuje, aby někdo vzal aktuální dvoujádrový MIPS, přidělal k němu pár gigabajtů RAM, grafický čip schopný utáhnout 2k rozlišení a opatchoval Irix tak, aby na tom běžel. Já to tedy potřebuju určitě a co je mi vlastně po zbytku světa?


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. r443 (2. listopadu 2018, 14:31)
Ten pizzabox form factor je neokoukaný a hezký, ale praktický mi dnes moc nepřipadá. To mělo smysl v době obrovských CRT s podstavci o čtvercové základně podobné velikosti, jako měl ten samotný počítač. V době, kdy mohu mít LCD monitory připevněné ke zdi nevím, proč by mi měly jejich podstavce zabírat místo na stole, natož pak ještě nějaká krabice pod nimi.

O to větší pak ale takový pizzabox exemplář ve sbírce udělá radost - kdyby se něco takového pořád vyrábělo a prodávalo, sbírkový kousek by nebyl tak výjimečný a atraktivní :)

2. Logout (2. listopadu 2018, 14:54)
[1] Tak nikdy nikdo nikoho nenutil to kupovat :-) Pizzaboxů si můžu na stole vystohovat deset různých a budou dělat hezkou skoro-hifi-věž. Shledávám naopak naprosto nepraktickými různé ARMovské desky s konektory kolem dokola, prapodivnými tvary, nebo třeba notebook v docku, který zabere totéž co pizzabox, jen na něj už nic nedám, ...

3. r443 (2. listopadu 2018, 15:29)
[2] Jo, rozumím. Ty malé krabice s konektory kolem dokola také nemám rád, ale některá ta miniPC jdou podle mě správným směrem, co třeba takový HP EliteDesk 800 G2 DM? To už je o něčem jiném. Pravda, vystohovat do komínku by se jich mnoho nedalo :)

4. Jinej Honza (2. listopadu 2018, 16:38)
Tři palce jsou docela hodně, tak vysoké kastle na Mini-ITX desky určitě nebudou problém. PC je nádherná skládačka, možný je s ním všechno :) Původně jsem chtěl jinak říct Thin Mini-ITX, ale to by byl na tři palce overkill. Do vejšky diskety by se mělo vejít i dost slušný chlazení (další výhoda PC...).

Já vím, kazím srandu, ale credit where due :)

5. Jinej Honza (2. listopadu 2018, 17:03)
Jinak na SFF je taky moc pěkná věc Mini-STX, ale nedá se už použít ani jedna rozšiřující karta. https://pbs.twimg.com/media/Dp93PTnW4AE3t3C.jpg:orig

Pro ten Pizza box by se asi s malým zdrojem ale vešla asi i mATX deska (do 24x24 cm, většinou je užší).

6. Tritol (3. listopadu 2018, 9:14)
Zkus třeba poslední raspberry pi nebo jiné ovocné koláče, výkonu mají dost, 2K utáhnou a pizzabox ti k tomu vytisknu... ;-)

7. Brap242 (5. listopadu 2018, 9:21)
Ja taky mysim, ze pizza box je obsolete od te doby co mame placaty monitory. Nicmene, varianta raspbery mi pripada shudna.

8. Logout (6. listopadu 2018, 21:03)
[7] Jasně a od doby, co existuje MP3, jsou obsolete hifi věže, přesto si pořád blázni ty placaté komponenty kupují a staví je do komínků. Hált to tak je a i zůstane...


TOPlist