Technomorous

Fejsbuk z pravěku

Sdílet: Twitter - Facebook

Kdysi dávno, když ještě musel počítač o výkonu jedné šestnáctiny průměrného Raspberry Pi stačit celému okresnímu městu, bylo na takových počítačích přihlášeno velké množství lidí. A ti lidé si mohli hezky realtime textově povídat prostřednictvím příkazu talk.

ytalk

Naposledy jsem více talk používal na svém dvouprocesorovém routeru, poskytujícím kamarádům a známým shellové účty někdy kolem roku 2005. Tam na dvakrát dvou stech megahertzů a dvakrát šedesáti čtyřech megabajtech paměti zhruba deset lidí žilo své digitální životy a já si snimi občas povídal.

Teď už víc než deset let tuto roli plní hračka. A její dobrotivý administrátor Pol na ní talk také začal provozovat, mám z toho nemalou radost. Ano, přátelé, takto zněly bicie v osemdesiatom piatom!


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. dex (9. listopadu 2018, 13:34)
Se mi Talk líbil, a chtěl jsem si udělat i implementaci protokolu na osmibit, ale narazil jsem na nejednotnost.
Existují verze, které se dnes označují ntalk, ytalk a utalk, s nekompatibilními protokoly - přišel jsem na to, když se mi talk klient pro klasický Mac OS nechtěl bavit s Windows.

2. Logout (9. listopadu 2018, 15:46)
[1] Včera jsem nedopatřením vyzkoušel, že klasický talk a ytalk se domluví - pokud jde o stroje se stejnou endianitou. Nicméně úplně klasický talk neumí komunikaci mezi více počítači, právě proto vznikl ytalk, který ji přidal a zároveň řešil různé endianity strojů na koncích. Ty další dva protokoly neznám, snad jen utalk jsem zaznamenal, že místo TCP používá UDP, víc ale nevím. SIF teď už mám, funkčních spekter taky několik, že bych se na to podíval?

3. dex (9. listopadu 2018, 18:10)
Jeden talk běží na portu 517 (talkd), druhý na portu 518 (ntalkd). Struktura přenášených dat se liší. Ntalkd je na endianitě nezávislý (nějak ji řeší), talkd je závislý na endianitě.
Utalk v době, kdy jsem to řešil, nebyl asi ještě znám.
Schovával jsem si tehdy (datum souboru 2008) dokumentaci k Windows aplikaci ChitChat!, která měla umět oba protokoly.


TOPlist