Technomorous

Was ist das Keyboard?

Sdílet: Twitter - Facebook

Na mé poslední návštěvě mi Jirka půjčil na dlouhodobé vyzkoušení Das Keyboard Model S Professional. Dlouhá doba už uplynula, tak mohu zodpovědně vynést soud, nebude se vám však dost možná líbit: jednoznačné zklamání.

Das Keyboard je takovým často propagovaným příkladem kvalitní mechanické klávesnice. Významně pod čtyři tisíce korun ji prakticky neseženete, takže bych čekal že za ty prachy bude psát sama, hrát u toho jemný funky jazz a servírovat nějaké dobré polosuché víno. Nebo tedy, že to alespoň opravdu bude prémiová klávesnice. Obé bych však čekal marně.

Spínače samy jsou tak kvalitní jak to jen od společnosti Cherry lze očekávat. Dodává se hned několik modelů, já vyfasoval Cherry MX Blue, které vydávají randál jako příslovečný párek kostlivců souložících na střeše z vlnitého plechu. Tím ovšem kvality končí.

Tělo klávesnice je vyrobeno z lesklého černého plastu, který má tu pozitivní vlastnost, že ve výšce 11000 metrů a vzdálenosti 36 kilometrů od vás proletí linkové letadlo do Dubaje a vy máte na klávesnici škrábanec. Stavové LEDky svítí jasně modře (ultraotravné), kolem nich je čtvercově plast zesílený, aby nedocházelo k prosvítání jinde, než má. Je ovšem zesílený na příliš malé ploše, takže výsledkem jsou tři jasná modrá světla, okolo nich tři tmavé černé čtverce a všude okolo do vzdálenosti pěti centimetrů jemná modrá záře. Super-giga-ultra-megaotravné.

Plastové vršky kláves jsou stoprocentně stabilní jen na alfanumerických a funkčních klávesách, všechny klávesy, které nemají standardní čtvercovou velikost se ale bez výjimky kývají. Takovýhle divný dojem jsem neměl ani z levných klávesnich Chicony.

Kdybych za tohle dal čtyři tisíce, byl bych zcela určitě zklamán. Chválit to může jen někdo, kdo nikdy u pořádné, nebo alespoň nadprůměrné klávesnice nikdy neseděl. Dnešní doba je takovým výrobkům nakloněna, ale osobně bych raději psal dál na svém stařičkém membránovém Tulipu, než na tomhle. Děkuji za půjčení, klávesnice bude vrácena majiteli, výrobce u mě další kus neudá.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. dj (26. listopadu 2018, 6:31)
od té doby přidali další příjemnou věc: cloudové udělátko. každopádně to viklání, to prostě Cherry MX dělá. osobně sedím už pár let u Red spínačů, píše se na tom příjemně, viklání nepodstatné (a odstínění LEDek u func vynikající). das Keyboard je prostě už X let doku*vená firma.

2. nula (26. listopadu 2018, 22:49)
Tak to jsem rád, že můj subjektivní dojem byl potvrzen nezávislým pozorováním. ;-)


TOPlist