Technomorous

Rozpolcenost windowsového tabletu

Sdílet: Twitter - Facebook

Vyrazil jsem včera s naším Fíkem na návštěvu k tetičce. A jelikož jsem hlava děravá, zase jsem si nechal doma mobil. Zvláštní, třeba bez kalhot vyrazím málokdy, košili jsem zapomněl jednou v životě, ale mobil, to se mi stává snad co čtvrt roku.

Bez mobilu ovšem nenapíšete manželce, že jste bez problémů dorazili do cílového místa a dítě cestou neumřelo žalem. Sestra mi proto půjčila svůj tablet, který si pořídila ke steným Vánocům, jako my dítě. Je to Acer Iconia s Atomem a Windows. Původně osmičky jsem jí předloni upgradoval na desítky, na což tablet zareagoval úmrtím základní desky těsně před koncem záruky a servis následně její výměnou. Řeknu vám, ty Windows jsou ale zvláštní pták, ani ryba ani rak!

Na desktopu se od dob Windows 8 nadává, že to je takové patlací tabletové GUI, zcela nevhodné pro práci na stolním počítači či notebooku. Nu a po pár hodinách u tabletu mohu zodpovědně konstatovat, že to není příliš vhodné ani jako dotykové a patlací. Tak třeba taková věc jako puTTY - normální windowsovská aplikace, jde stáhnout a pustit, tak proč ji nezkusit? Ostatně SSH někam do normálna je pro mě zcela běžná věc kdykoliv sednu k Windows nebo Androidu. Jak si s tím Windows na tabletu poradili?

Nevalně. V režimu tablet je PuTTY vykreslen přes celý displej a jeho spodní čtvrtinu zakrývá virtuální klávesnice, takže často nevidíte co píšete, protože to píšete pod klávesnici. Když režim tablet vypnete, máte normální windowsové okno, ale zas nemáte virtuální klávesnici, leda byste si spustili podivnost nazvanou Klávesnice na obrazovce, nicméně ta zase není dělána na používání prstem.

Máme tu tedy Windows, které vypadají jako Windows, fungují jako Windows, ale nedají se používat jako Windows, protože běžné programy si s jejich tabletovistostí moc neporadí. Leda speciální verze počítající s tabletovým rozhraním. A k čemu takovou věc? Browser a přehrávač videa nabídne kdekdo na kdejakém systému, na to netřeba trpět doma Microsoft...


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Nox (26. listopadu 2018, 17:44)
Premyslim, jak se ti asi podarilo zapomenout kosili :D

2. Honza (26. listopadu 2018, 19:44)
Nevím jak u Windows na tabletu ale na Windows 10 IoT které používáme na iPC do průmyslu jde použít "touch keyboard" standardně má ikonu na panelu u hodin a pokud ne, tak stačí pravý klik (nevím jestli to jde na tabletu) na panel a zatrhnout možnost "Show touch keyboard button". Tuto klávesnici je možno posunout kamkoliv na displej a dá se na ní psát i prsty - je to totiž jiná klávesnice než "klávesnice na obrazovce", zrovna dneska jsem nad tím dumal jak docílit toho aby se ta ikona u hodin zobrazovala.

3. Jinej Honza (26. listopadu 2018, 23:33)
[2]
Díky, taky se mi to zrovna hodí. Dlouze podržet prst na hodinách/času (ne na té ikoně oznámení vedle).

4. Logout (27. listopadu 2018, 10:45)
[2][3] Je mi zcela jasné, že mám jednostranný pohled, kterým automaticky jakékoliv řešení od MS zkoumám kritičtěji, než řešení jiná, nicméně nemohu si to odpustit: Proč jsou v systému tři způsoby jak vyvolat něco, čím se dá psát a ani jeden není úplně stoprocentní?
Ta klávesnice, kterou Honza popisuje je super a řeší problém s tím, že v tablet mode je PuTTY nepoužitelné - nicméně, proč je v tablet mode nepoužitelné? Proč nemůže být aplikace jen v té části obrazovky, kterou nepřekrývá tabletová klávesnice? Zmenšit PuTTY v ne-tablet režimu do okna a mít jiné okno s klávesnicí - to je spousta prostoru okolo, který leží ladem.

5. JH (29. listopadu 2018, 20:58)
Jo, to taky nevím. Mám pocit, že v W8.1 to snad fungovalo líp a že klávesnice správně zmenšila aplikaci, když bylo třeba psát. Nebo to bylo jenom u explicitně tabletových aplikací?


TOPlist