Technomorous

Život s Xubuntu 18.10 (3): Místy očistec

Sdílet: Twitter - Facebook

Nevím proč, ale Xubuntu si narozdíl od Fedory ani trochu nerozumí se správou napájení na mém EliteBooku. Kdykoliv uspí při delší nečinnosti displej, už ho neprobudí a pomůže jen vypnutí a zapnutí celého počítače. A co je mnohem horší, nějak podivně načítá stav nabití akumulátoru, takže ve chvíli, kdy se rozhodne pro hibernaci, už není šťávy dostatek a počítač se v procesu odkládání paměti na disk zhruba v polovině vypne. Není se tedy co divit, že po dnešním zážitku tak nejsem daleko smazání a poposunutí se o jednu pseudodistribuci dále:

Snažím se poslední dobou zase trochu více psát na DIIT. David Ježek tam neježkuje už přes rok, takže ze serveru zmizel prakticky všechen obsah týkající se open-source a alternativních systémů. Honoráře jsou tam, pravda, mizerné a když tak vezmu, kolik mi trvá příprava jednoho článku a kolik za to pak dostanu peněz, tak na brigádě ve fastfoodu bych na tom nebyl o mnoho hůř. O to ale vůbec nejde - když mě někde něco nového zaujme, stejně bych si o tom přečetl a vyzkoušel to, takže sepsat o tom pár řádků už mi žíly nepřetrhne.

Takže takhle zbytek rodiny po obědě spokojeně spí v ložnici, zatímco já v obýváku na jednom počítači taruju 300 GB dat z diskového pole, na druhém instaluju OpenBSD a na notebooku zkouším novou verzi jedné zajímavé linuxové distribuce, aby o tom v pondělí mohl vyjít na DIIT článek. Ten už mám skoro napsaný v Geany, nicméně dle svých nejlepších zvyklostí ho průběžně samozřejmě neukládám, protože proč, že? Jelikož se toho přes týden nasedím dost, EliteBook mám položený na knihovně a pracuju ve stoje, samozřejmě jen na baterie. Najednou displej zabliká a šlus - vypnuto.

Zanadával jsem, rychle EliteBook zacvakl do docku a šel hledat, jestli něco najdu. Poměrně rychle jsem našel soubor /swapfile, který měl velikost asi tak poloviny mé operační paměti. Vydoloval jsem z hlavy pár frází, které jsem v článku použil a po pár minutách jsem je v souboru našel.

Vlastní článek jsem z memorydumpu už dlouho nelovil, pokud vůbec někdy.

Že bych se tedy s Xubuntu nudil, to se fakt říct nedá. Dávám mu čas do konce roku a pokud předvede něco podobného znovu, půjde. Otázkou zní, zda pak rovnou na SSD dám Slackware a bude vyřešeno, nebo si vyzkouším ještě nějakou jinou slepou, nepoužitelnou cestu.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Tritol (3. prosince 2018, 10:00)
Koukám, že už konečně začínáš chápat rozdíl mezi "hrát si" a "spolehlivě pracovat" ;-).

2. Logout (3. prosince 2018, 10:21)
[1] Ja to ale chapu od zacatku. Cilem je celou dobu hrat si s distribucema a psat o tom. Fungujicich pocitacu s fungujicima systemama mam stohy. I tohle je proste jen dalsi report o tom, jak to s Ubuntu fakt nejde :-)

3. nula (4. prosince 2018, 20:38)
Skoro si někdy říkám, že dělám něco špatně, když mi UBUNTU obvykle funguje...

TOPlist