Technomorous

Opět jsem se školil

Sdílet: Twitter - Facebook

Už Potřetí mě můj chledbodárce vyslal na školení do GOPASu. Poprvé jsem se v květnu 2016 školil v C#, abych se na povolání programátora následně vykašlal a začal dělat něco jiného. Podruhé jsem byl na školení základů SAP, z nějž jsem si odnesl více poznatků o stavu počítačové gramotnosti, než o SAPu samotném. A poslední tři dny jsem navštěvoval kurz základů administrace linuxového serveru.

Možná se můžete zeptat, proč člověk, který unixové operační systémy používá devatenáct let, na soukromém hardware od roku 2004 (až na drobnou výjimku po vydání Windows 10) prakticky exkluzivně a osm let má vlastní webový server s CentOS, jde na školení o Linuxu? Má to dva důvody: zaprvé se v korporaci vždy hodí mít papír o tom, že něco umíte; zadruhé - když jste se něco naučili sami, jen proto, že jste to potřebovali, tak nevíte, co všechno nevíte, protože jste to vědět zatím nepotřebovali a podobný kurz to může ukázat. Co jsem si ze školení odnesl?

  1. Smutné poznání, že lidé preferující naučení jasných postupů před pochopením situace už dorazili i mezi IT specialisty. Záměrně začínám depresivním bodem, je totiž jediný, ale z některých spolustudentů jsem ten pocit prostě měl. Zejména, když někteří byli schopni zeptat se potřetí na stejnou věc, jen proto, že předtím byla vysvětlena v jiném kontextu. Naštěstí to asi jsou spíše výjimky.
  2. Aktuální runlevel se zjistí příkazem who -r
  3. Logování z počítače na počítač po síti není nic složitého a fakt to funguje.
  4. Lokální čas v RTC počítače mají jen windowsáci, správný unixák tam má UTC - uff, doma už všude přenastaveno! :)
  5. Pokud potřebujete v cronu něco spustit každou lichou minutu, zapisuje se to 1-59/2 * * * * - nikdy jsem to nepotřeboval a dá se to vyčíst i z manpage, ale odteď už to nikdy nezapomenu.
  6. tar podle všeho už docela dlouho umí inkrementální zálohování, je na to přepínač -g. Jako podivín, který má v domácím PC v roce 2018 páskovou mechaniku, jsem tar s výjimkou běžné archivace či spíš dearchivace čehokoliv použával právě na zálohy na pásku. Že by ale nemusely být vždycky plné mě doteď nenapadlo.
  7. Konečně jsem se naučil klávesové zkratky té verze top, která se teď v Linuxu vyskytuje - z x y < > - to si budu taky pamatovat snad už navždy.
  8. Podrobnější seznámení se systemd mi ho rozhodně nepřiblížilo, právě naopak. Ne, děkuji, tohle doma mít nemusím, zlatý sysvinit.

Promarněný půltýden to rozhodně nebyl a už se těším na rok příští, kdy si dám pokračující kurz v bashovém skriptování. Složitější než PHP, Perl a Lisp to snad nebude.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

TOPlist