Technomorous

Clié online

Sdílet: Twitter - Facebook

Po konverzi X-Mazínu, což ostatně byla spíše než práce čistá zábava, tu mám další vánoční úspěch:

Clie connected!

Ano, WiFi v Sony Clié PEG-UX50 už wifinuje.

Přes Wayback Machine jsem se prokousal k jednomu diskusnímu vláknu na již neexistujícím serveru, kde jsem se dočetl, že notoricky známý problém s WiFi, kdy se ji systém pokouší stále dokola inicializovat a nikdy se mu to nepodaří, má řešení. Sice nepříliš dobré, ale má.

Clié totiž existuje ve dvou variantách - UX50 s WiFi a UX40 bez Wifi. Aby se dala jednoduše vyrábět jedna deska a modul buď osadit, nebo neosadit a zároveň cenné místo nezabíral nějaký konektor či slot, je WiFi destička ve formátu BGA a k hlavní desce je zespodu připájena. A právě tam je zakopán pes.

Tento druh spoje není příliš spolehlivý, při mechanickém (ohyb) nebo tepelném namáhání (pouzdro čipu má oproti podkladu, desce plošných spojů, rozdílnou tepelnou roztažnost) mají kuličky tendenci praskat nebo odtrhávat se, a tím spíše, jsou-li díky platnosti směrnice RoHS tvořeny bezolovnatou pájkou, která má oproti olovnaté zpravidla horší mechanické vlastnosti - jsou křehčí a leckdy také trpí na cínový mor. Proto tato technologie není mezi elektrikáři vítaným hostem. Opravitelnost sice možná je, třeba horkovzdušnou pistolí či "upečením" v troubě při teplotě zhruba 200°C, ale ani zručnému a v tomto ohledu zkušenému opraváři se oprava často nepovede. ----Wikipedie

Wikipedie má vždycky pravdu, některá z kuliček to u Clié po čase přenášení v kapse či brašně po horoucích peklech vzdá. Rozebrání a nahřívání v troubě u mě nepřipadá v úvahu, navíc si nejsem jist jak by to nesly letité kondenzátory. Nicméně zmiňované diskusní vlákno radí nalepit na klec, kterou je destička kryta, několik vrstev silnější lepící pásky, vyplnit tím prostor mezi deskou a krytem a dosáhnout přiměřeného tlaku, který vše zase vodivě spojí.

Rozebíral jsem Clié čtyřikrát - buď to bylo málo a WiFi stále nešla, nebo se po sešroubování boulilo dno, nakonec se to ale povedlo. Na tomto místě bych chtěl poděkovat designérům Sony, že je napadlo použít pětiramenný křížový šroubovák - hvězdička o Vánocích přináší štěstí a je mnohem větší radost ji opakovaně šroubovat tam a zpět.

Teď to ale funguje. Tedy funguje - musel jsem prohledat všechny šuplíky stolu, než jsem našel něco, co umí vytvořit síť ve standardu 802.11b, nakonec jsem našel Palm Pre2. Ale fakt to funguje a já můžu být online, kdy si jen zamanu (a síťové okolnosti dovolí). Třikrát sláva!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Tornado (31. prosince 2018, 17:10)
Vazne uvazuju nad moznosti se poskladat treba mocnemu Syndikatu aby se poridila infra pajka a dali se opravit i takoveto veci i kdyz nejsou zrovna spectristicke.


TOPlist