Technomorous

Jak to dopadlo s tím čtením?

Sdílet: Twitter - Facebook

Před třemi měsíci jsem zjistil, že jsem nekulturní barbar. Povedlo se s tím něco udělat?

Podařilo, ale s odřenýma ušima. Chtěl jsem přečíst osm knih, abych alespoň o jednu překonal republikový průměr, nakonec jsem jich zvládl sedm a osmou otevřel akorát na Silvestra dopoledne poté, co jsem poprvé od přestěhování vyštrachal a nabil Kindle:

  • Jules Verne - Pět neděl v balóně
  • Joseph Roth - Job. Román prostého člověka
  • J. V. Pleva - Robinson Crusoe
  • Lidé ze souhvězdí lva (sci-fi antologie)
  • Železo přichází z hvězd (sci-fi antologie)
  • Vladimír Vrabec, Aleš Čepek - Internet CZ (1995)
  • Marie Michlová - Byli jsme a budem aneb česká každodennost 1914-1918

Jak vidíte, žádný Scheyxpeer tam nebyl, žádné extra velké umění. Nejlépe hodnotím román od Josepha Rotha, tam člověk nikdy nesáhne vedle. Zajímavá byla i knížka o tom, co je Internet z roku 1995, protože ze 150 stran je webu věnována sotva pětina, zbytek se zabývá jinými, tehdy běžnými a z mého pohledu mnohem zajímavějšími službami, po nichž dnes neštěkne pes. Ze sci-fi antologií, vydaných někdy kolem mého roku narození, jsem si do poznámek vypsal několik povídek, jinak to byl spíše průměr. Plevova Robinsona jsem četl z PDF scanu na mobilu, nikterak to ale prožitek nezhoršilo - je to prostě dobrodružný román pro nové socialistické dítě. To jsem nebyl nikdy, číst a psát jsem se učil už v raném kapitalismu, takže mi to nic moc neříkalo ve druhé třídě a teď už je mi to víceméně k smíchu. A vysloveně k naštvání je poslední jmenovaná publikace, které prakticky od druhé textem popsané stránky vysvětluje, že konec Rakousko-Uherska byl nezbytný, o čemž si myslím své.

Poslední knihou, kterou jsem softwarově otevřel 31.12. kolem desáté dopoledne, jsou Osudy dobrého vojáka Švejka. Monarchisté ji právem označují za bolševické politicko-historické porno, nicméně já ji mám od svých -náctin rád, zcela náhodou jsem svoji maturitu z češtiny absolvoval právě s ní jako hlavním tématem a čtu ji opakovaně alespoň jednou za rok. A čím více ji čtu, tím více v ní nacházím věci, které tam rudý komisař Hašek asi skrýt nechtěl.

Takže tedy třináct a půl. Snad to v roce 2019 bude lepší. Od posledního prosincového týdne jsem oficiálně opět členem pražské kavárny, takže jen s běžným průměrem už zdaleka nevystačím!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. solaris104 (4. ledna 2019, 11:49)
Já přečetl za rok 2018 29 knih. Pořídil jsem si průkazku do knihovny a detektivky jsem proložil několika pohádkami :-).

2. Sledge (5. ledna 2019, 10:36)
Jestli mohu doporučit, tak pro člověka, co nemá na čtení dostatek sil / času, je vhodná sci-fi sbírka "Rychlý jako gepard a řvoucí jako lev", obsahuje povětšinou krátké vypointované jednohubky :)


TOPlist