Technomorous

Dvanáctijádrový odkládací stolek

Sdílet: Twitter - Facebook

Máme v ložnici, v malém výklenku mezi dveřmi a šatními skříněmi odkládací stolek. Celý prosinec se na něm třeba kumulovaly dárky, než byly o Štědrém večeru přeneseny pod stromeček. Není to ale obyčejný stolek, je kouzelný!

Jeho spodní, méně zajímavou část tvoří skříňka se třemi šuplíky, kterou jsme vypreparovali z kuchyňské linky, abychom měli kam vsadit myčku na nádobí.

Jeho deska je však mnohem zajímavější: dva Xserve 2,1 a.k.a. Early 2008.

Jak jistě víte, já a Apple jsme se před patnácti léty hrozně kamarádili (někdy tou dobou jsem přecházel z Macintoshe LCII, který jsem dostal od Dexe za odnos koncem léta 2003, na PowerMacintosh 7100; půl roku poté jsem už měl PowerMac G3, který dlouho ležel ve skříni, protože nebyl kompletní; a za rok už jsem pořizoval nový iBook G4). Před deseti léty jsme se kamarádili o něco méně (to jsem po skoro ročním zkoušení MacMini s Core2 pořídil PowerMac G5 a definitivně se utvrdil v tom, že Apple měl radši krachnout a zůstat krásný ve vzpomínkách, než se stát výrobcem písíček a mobilů). Před pěti léty jsme dělali, že se vůbec neznáme (to jsem už několik let používal písíčkový notebook a jediné pravidelně používané zařízení s jablkem byl stále onen PowerMac G5). A teď se už neznáme doopravdy - nic než sbírkový hardware od Apple nemám, pravidelně od nich k běžné činnosti nepoužívám vůbec nic. Nelituju ale ani jedné z uvedených fází našeho vzájemného vztahu, každá mi něco dala.

Xserve_2008-2019_01_05.jpg
Xserve_2008_dual-2019_01_05.jpg

Nutno ovšem uznat, že do takovéhohle hardware bych se mohl opět zamilovat. Pořád je to jen písíčko, navíc proti Xserve G5 bylo peklo uvést je do provozu (tři večery!), ale duální varianta je vůbec nejvýkonnější hardware, který jsem kdy měl (první pěticiferné číslo v mé geekbench2 tabulce) a single je prozměnu osazen Fibre Channel kartou, takže nabízí pěkné čtyřgigabitové povídání se zbytkem světa.

Jenže jejich hlučnost a spotřeba je enormní, i náš současný, špatně izolovaný obývák za půl hodiny činnosti vytopí o dobré dva stupně a není přes ně slyšet ani Fíkovo večerní bujaré dovádění. Takže je z nich odkládací stolek - mám s nepoužíváním výkonného hardware bohaté zkušenosti: desku s dvěma AMD Opterony jsem si domů přivezl před šesti lety, tehdy jsem neměl nic, co by se jejich výkonu byť jen blížilo a s výjimkou jednoho či dvou testů jsem to doma nikdy nepoužil.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. dex (7. ledna 2019, 11:31)
Něco takového by asi mohlo výkonově dostačovat, až mi doslouží G5.
Tedy ne že by sama o sobě běhala pomaleji než dřív, ale ten software na prohlížení webu (a web jako takový) je na tom nějak čím dál hůř.

2. Krtek (7. ledna 2019, 18:54)
Tak koukam, že 10.9 je ještě kapku koukatelnej systém - 3D dock se zrcadlenim a plastickej semafor v oknech. Že já s opuštěnim 10.6 musel ulítnout až na 10.10 - hnusnější a placatější :-(

3. Honza (8. ledna 2019, 22:25)
Já taky používám 10.9.5 a na ten novější, hnusnější a placatější systém se mi fakt updatovat nechce.

4. dex (9. ledna 2019, 9:53)
Tak ono ani moc víc updatovat nejde.
Na manželčin skoro nový nedávno (2008) kupovaný Intel iMac, tuším Core2Duo, jde jen Sierra (10.12), ale už ne High Sierra (10.13) a Mojave (10.14).
Protože starý procesor.
Vyžaduje to něco eště jako novějšího či co (minimální požadavek Mojave je počítač 2012 a novější, tedy počítače víc jak šestileté prostě nepodporují).

5. Nox (10. ledna 2019, 17:05)
4. Nemohu si pomoci, ale slovo "novy" v kombinaci s letopoctem 2008 me rozesmiva. Pritom nejsou daleko doby, kdy se pocitac menil po 2-3 letech, neb byl po teto dobe nepouzitelny.
Tohle prekonava snad uz jen jina hlaka, kterou ted casto slycham o PC/ntb "stal 20 000Kc", coz v prevedeno do normalni reci znamena, ze dnes je za 200Kc neprodejne. Celkem me desi, kam se posunul svet domaciho IT.

6. Logout (11. ledna 2019, 8:43)
[5] Noxi, když ty zaměňuješ "domácí IT" za "Windows PC", tam možná někdy bylo třeba měnit počítač po dvou letech (ač já o té době nevím). Takový Dex, když jsme se v roce 2001 seznámili, měl Amigu 1200 a tvořil na ní tištěný magazín, psal operační systém a dělal věci na medicínu. Byl to přitom dobrých osm let starý stroj. V roce 2005 měl už Dex upgradováno - na iMac G3 z roku 2000. A předloni, pokud si dobře pamatuju, pořídil PowerMac G5, se kterým si stále vystačí. To už byl minimálně desetiletý.

Ne všichni se točí v kolotoči, který jim píská Intel s Microsoftem tak, jak se to hodí jejich výročním zprávám a obávám se, že moc těch, kteří by tak činili tady v komentářích nenajdeš.


TOPlist