Technomorous

LifeFlash

Sdílet: Twitter - Facebook

Pro jednoho nejmenovaného palmistu, který je zde častým návštěvníkem (a tímto ho zdravím) konvertuju Palm LifeDrive na Palm LifeFlash. To spočívá ve výměně interního MicroDrive za CompactFlash kartu, překlonování původního obsahu pomocí dd a pokud jste skromní, tak to tím i končí.

Pokud chcete víc než 4 GB, které mělo původní MicroDrive a na které je PalmOS natvrdo zadrátován, tak už to tak jednoduché není. Zrovna teď jsem někde mezi psaním autorovi jediného existujícího a obvykle fungujícího patche a zoufalým zkoušením všeho, co lze jen pomocí archive.org v temných peklech internetu dohledat.

Nicméně řeknu vám, že ten LifeDrive byl ale moc pěkná věc. Palm s integrovaným čtyřgigovým diskem pro dokumenty a multimédia, SD slotem, WiFi, BlueToothem - to by se mi v roce 2005 fakt líbilo. Kupodivu zbytku světa se to nelíbilo, a LifeDrive nebyl nijak úspěšným zařízením. PalmOS a aplikace v něm nebyly ani v RAM, ani v ROM, ale právě na MicroDrive, které už ani v té době pro použití v PDA nebylo zrovna extra rychlé. Tam kde na starých Palmech do T2 vše včetně bootu trvalo buď nic nebo maximálně jednotky sekund, od T3 výše sice boot byl pomalý, ale alespoň zbytek byl okamžitý, tak tady se čeká, než se disk roztočí a něco načte prakticky pořád. A aby to bylo ještě patrnější, bliká u toho kontrolka nad displejem.

Dnes, po výměně disku za flash kartu, je problém významně minimalizován. Tehdy si běžný uživatel radši koupil normální Palm a velkou kartu (což ostatně po doplnění FAT32 a SDHC driveru můžu třeba s T|X udělat i já). LifeDrive/LifeFlash tak zůstává spíše kuriozitou, kterou je radost potkat.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Duduško (14. ledna 2019, 8:31)
Zdravím,
tuhle úpravu jsem provedl drahně let zpět. Poprvé pomocí ovladače od Dimitrye, který byl fixován na FlashID příslušného LD a nesměly se zahodit instalační soubory Jinak nešlo provést odinstalaci a výměnu CF za větší. Fachá téměř s každou CF. Další dva případy byly BEZ onoho ovladače, nástrojem pod Windows (fujky,co). Bylo třeba přesného modelu CF karty, která má správnou geometrii a pak to šlo na poprvé. všechny tři LD mám v kerémsi šuplíku, poňouknut, hledám šuplík. Držím palce při laborování.

2. Logout (14. ledna 2019, 9:57)
[1] Právě, že "přesný model CF karty" se dost blbě shání, zvláště po letech. Člověk si objedná 4x Sandisk 16 GB a zjistí, že ve stejně vypadající kartě, pod stejnou nálepkou, stejného modelu jsou úplně různé vnitřnosti. Jiné řadiče, jiné paměťové čipy, atd. Windows by se mi blbě sháněly.

A proto jsem psal Dmitrymu, jehož nástroj jsem se pokoušel použít a nerozumí si ani s ID ani s ROM daného LifeDrive. Pravděpodobnost, že by někdy někdo měnil 16GB kartu během životnosti LifeDrive za větší konverguje k nule.

3. Duduško (16. ledna 2019, 11:50)
Měl jsem na výběr ze dvou fungujících modelů Sandisk a nebo Kingmax, obojí 4GB -v diskusích byly uvedeny konkrétní produktové čísla výrobce. Dmityj má utilitu, která očuchá LD, vygeneruje soubor s otiskem a ten se mu pošle. Zpět přijde jiný soubor, který odemymá funkčnost ovladače toho konkrétního FlasID. 16GB karta v době, kdy jsem to dělal, byla v ceníku hned vedle náhradních ledvin ;-)


TOPlist