Technomorous

It's all about the Pentiums

Sdílet: Twitter - Facebook

Je to zvláštní, ale zdá se, že když se u Intelu jedná o opravdu důležité procesory u kterých se lámou generace, tak se vždycky podaří až druhý pokus. A to řádově lépe, ačkoliv marketingové oddělení jede na plné obrátky, aby to tak nevypadalo.

Vezměme si Core Duo a Core 2 Duo. Když přišel první jmenovaný, to byl hype! Konaly se revoluce, Apply demonstrativně přecházely na Intel a přitom ten procesor nebyl nic jiného než dvě Pentia M se společnou cache na jednom kusu křemíku. Core 2 Duo proti tomu vypadá jen jako jakési pokračování a přitom to byl nový procesor, plně 64-bitový, který na trhu hezkou chvíli vydržel a na jeho architektuře staví Intel dodnes, kdežto Core Duo bylo po roce out.

Druhý příklad je ještě starší: Pentium a Pentium Pro. To první chtěl každý. A každý alternativní výrobce se snažil ho naklonovat. Kdo měl jen čtyři-osm-šestku byl out. A Pentium Pro? Jen vylepšený model pro pracovní stanice a servery. Ale kdeže! Pentium Pro přineslo novou architekturu i686, která tu s námi byla i přes Pentium II, Pentium III, Pentium M až k Core Duo. Pro i686 seženete ještě dnes nejednu aktuální linuxovou distribuci, zkuste si totéž pro obyčejně Pentium.

Jelikož vlastnění divného hardware je mým koníčkem, narážím na potíže spojené s oběma připady celkem často. Takové Pentium Pro jsem nikdy ani neviděl. Počítač s procesorem s ním nekompatibilním (tedy jen Pentium-like, i586) mám na stole už čtvrt roku. Pokusům o instalaci systému zatím odolává.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Peter (26. ledna 2019, 1:01)
"Pokusům o instalaci systému zatím odolává."

*BSD urcite a Slackware ma aktualne ako pozeram i586, to by snad slo, nie?

2. pol (26. ledna 2019, 8:11)
k tomu by som dodal univerzálnu odpoveď na všetky problémy: Operační systém Windows je skvělý, zvládne toho relativně hodně, existuje spousta programů a jeho kompatibilita je fenomenální.

3. Krtek (26. ledna 2019, 12:49)
Co si tak pamatuju ,tak Core duo bylo jenom takovej mezikrok pro určitý oblasti. Pořádně jsem to nikde neviděl ani prodávat, fakt až v těch Applech. Myslim že to intel ani nikdy nemyslel jako normálně prodávanej CPU - koupíš procák a desku. Pořád s tim paralelně cpal všude P4ku až jí konečně zabil C2D.

4. Logout (26. ledna 2019, 16:03)
[1] Ano, to jsou zjevné volby - jen na Slackware nemám dostatečně velký disk a BSD si nechávám až jako poslední útočiště

5. Honza (26. ledna 2019, 20:40)
[3] Core Duo je jen mobilní verze - do desktopů se opravdu tou dobou dávaly P4 nebo Pentium D (což jsou dvě P4 vedle sebe), ale v PC noteboocích se to normálně prodávalo.

TOPlist