Technomorous

Běžné písíčkářské harampádí

Sdílet: Twitter - Facebook

To, že člověk doma občas nenajde nějaký konkrétní kabel, se může stát. Mám hardware doma, v Doupěti, u rodičů na půdě, takže vzpomenout si, kde jsem které haraburdí nechal, není vždycky lehké. Nicméně to není tématem článku, tím je neprozřetelné zbavování se běžného písíčkářského harampádí, které se po letech ovšem ukazuje býti ne zrovna dostatkovým zbožím. Uvedu pár příkladů:

  • IDE kabely. Nikdy jsem je nehromadil, hned jak jsem všechny běžně používané počítače upgradoval na Ultra ATA s jedním pinem chybějícím a počtem vodičů dvojnásobným, vyhodil jsem skoro všechny obyčejné IDE kabely do sběru. Co taky s tím, že? V pořádných počítačích vždy bylo SCSI a IDE byl odpad. Takže teď mám dobré tři desítky SCSI kabelů různé délky, typu, terminovanosti, atd., ale nemám jak připojit IDE disk, který má všech čtyřicet pinů do desky, která má všech čtyřicet pinů.
  • Paralelní a sériové kabely. Paralelní a sériový port na písíčku jsem také vždycky považoval za přiblblá rozhraní. Pro připojení zařízení a propojení dvou počítačů je zapotřebí pokaždé jinak zapojeného kabelu, s jinou jednou koncovkou - to nemohl vymyslet nikdo jiný, než zoufalý prodejce kabeláže. Když jsem tedy nějaký kabel nepotřeboval, šel také k recyklaci - nechal jsem si všehovšudy jeden sériový laplink a jeden kabel k paralelní tiskárně. Ani jedno mi ale moc neposlouží pro připojení paralelní externí ZIP mechaniky nebo modemu. A teď kde brát?
  • Zdroj 9V AC. Devítivoltový střídavý zdroj zdánlivě přímo s písíčkem nesouvisí, ale vlastně ano. Devítivoltový střídavý zdroj jsem totiž v životě používal akorát k externímu modemu, který jsem měl sériákem připojený k písíčku. Když jsem (rád) odhodil vytáčené připojení, odhodil jsem i zdroj a soudě dle toho, že jen za poslední týden jsem on-line našel minimálně deset modemů a všechny bez zdroje, nebyl jsem zdaleka sám. Koho by to napadlo syslit, když 56kbit připojení, které blokovalo linku a ve správném čase stálo sedmdesát korun za hodinu, nikdo syslit určitě nechce?

A to jsou jen tak narychlo věci, s nimiž jsem (ne)překřížil meče za poslední dva týdny. Určitě by se našlo mnohem více příkladů, proč je dobré nechávat si jeden kus i od úplně zbytečné a naprosto nepotřebné věci, kterou už určitě nikdy nebudeme na nic používat.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. melsoft (12. února 2019, 16:36)
Podívám se o víkendu po šuplících. Modem bych měl mít včetně zdroje, paralelní kabel (prodloužení 1:1) také a paralení kabel uvidíme...


TOPlist