Technomorous

Pocket ethernet

Sdílet: Twitter - Facebook

Z loňského ByteFestu jsem si odvezl krásný i386 notebook, z předloňského krásny ethernetový interface pro paralelní port. Jelikož notebook vlastní ethernet nemá a nemá ani žádný způsob rozšíření o ethernetovou kartu, jejich vzájemné seznámení se nabízelo. Nic ale není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

NoName Pocket Ethernet

Na mém adaptéru není nikde žádné logo, nikdé žádné označení modelu, prostě nic. Asi nejznámějším producentem podobných škatulek byl v dané době Xircom se svou řadou Pocket Ethernet. Co čert nechtěl, notebook náhodou na disku měl ovladače právě pro xircomácké adaptéry, takže jsem velmi záhy ověřil, že můj adaptér si s nimi nerozumí. Nevěděl jsem, zda je to tím, že je adaptér mrtvý, nebo to opravdu není Xircom a odložil celý problém na půl roku ad acta. Nedávno mi ale RSS dorazil článek od velkovoltážníka, který sehnal Xircom PE3 a úspěšně jej rozeběhal a akta se opět otevřela.

Uvnitř zařízení se nachází dva čipy a okolo nich nějaká ta bižuterie. První čip má na starosti komunikaci s paralelním portem a za ním je pověšen síťový čip od Realtek 8019. Chvíle googlení odhalila, že Xircom zdaleka nebyl jediný, kdo tohle vyráběl. Stáhl jsem ovladače pro Accton Etherpocket (dle dostupných fotek odpovídal barevně ale ne tvarově) a Genius E3000II Parallel Ethernet (odpovídal naprosto přesně tvarem, jen barvy měl jiné), adaptér připojil k Elonexu, který mám zrovna na stole a šel zkoušet.

Teď už vím, že je můj paralelní ethernet funkční, zabraly ovladače pro Genius. S velkou mírou jistoty si troufnu tvrdit, že se vždycky jedná o totéž zařízení, liší se jen obsah nějaké ROM, pomocí níž ovladač identifikuje, zda se má s adaptérem bavit nebo ne. Ve všech třech archivech (Xircom, Accton, Genius) je totiž podobně pojmenovaný packet driver s velmi podobnou velikostí souboru, ve všech třech archivech je skoro stejně vypadající diagnostický nástroj, který hledá připojené pocket ethernety a vypisuje jejich vlastnosti. Jen Xircom a Accton hledají ten svůj konkrétní, kdežto Genius se ani neobtěžoval nějak zvlášť customizovat Realtekem dodaný softwarový balík a spouští ovladač nazvaný "Realtek Pocket Ethernet Packet Driver", který nejspíš zabere na úplně cokoliv.

Jelikož na Elonexu jsou nainstalovány Windows 95 (B), rozeběhal jsem paralelní síť primárně pod nimi. V režimu SPP můžu potvrdit Sledgem naměřenou rychlost cca 60-70 kB/s, v režimu EPP se pod Windows adaptér nedá provozovat - pokud takto počítač nastartuju, nejde spustit žádná konzolová aplikace (FAR, ftp, příkazový řádek) - padá na neplatnou operaci. A když se pokusím na síť vlézt pomocí prohlížeče Opera, adaptér zuřivě bliká, ale neděje se vůbec nic. Příležitostně to zkusím z DOSu, jen co si na 386-booku dohraju se Slackware Linuxem. Pro DOS a jeho síťové možnosti je to naprosto ideální stroj.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

TOPlist