Technomorous

Finger

Sdílet: Twitter - Facebook

Když jsem v roce 2011 spouštěl vlastní gopherový server, byl jsem jeden ze zhruba pěti lidí na tomto protokolu aktivních. Dnes je situace úplně jiná, jen Bongusta! agreguje aktuálně 56 phlogů a to tam rozhodně nepřidávám každou blbost - nováčci si musí projít měsíční čekačkou, zda je nadšení nepřejde a gopherové servery bez phlogové aktivity neagreguju vůbec. Většina aktivních gopherových tvůrců je aktivní i na některé instanci federované sociální sítě Mastodon a často tam svoji tvorbu koordinují a diskutují. A právě tam je napadlo, že když už přivedli zpět k životu Gopher, mohli by stejně přivést znovu na svět i Finger.

Finger je, stejně jako Gopher, dnes už historický síťový plaintextový protokol. Fingerový server poslouchá na portu 79 a když mu pošlete jméno uživatele zakončené CRLF, zobrazí vám o něm různé užitečné informace, jako například zda je k danému stroji aktuálně přihlášen, případně kdy naposledy byl, kolik má nepřečtené pošty atd. Dále vrátí obsah souborů .plan a .project a spojení ukončí. Pokud pošlete jen prázdné CRLF, dostanete obvykle seznam všech uživatel daného serveru, detaily najdete v RFC 742 a RFC 1288.

Historicky se Finger používal k lecčemu. Jak se můžete zcela mimo hlavní téma článku dočíst v posledním dílu Swarmova seriálu o pracovních stanicích a 3D, v 90. letech pomocí souboru .plan John Carmack zveřejňoval, co je u něj nového a své názory na cokoliv, co ho zrovna napadlo, šlo tedy funkční ekvivalent pozdějších blogů. Pomocí Fingeru se můžete ještě i dnes podívat na předpověď počasí. Nicméně kvůli bugům v několika stěžejních serverových implementacích a pro všobecně přijímaný pocit, že seznam uživatelů je něco důvěrného, se Finger postupně přestal používat a port 79 najdete dnes otevřený jen málokde.

Tento počet se ovšem díky aktivitě gopheristů z Mastodonu rapidně navýšil a nemůžu vyloučit, že se později přidám i já. Narozdíl od Gopheru tady ale nehodlám jít předčasně příkladem, spíše si počkám, jak se to rozjede.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Tritol (27. února 2019, 10:20)
Tak to byla poslední binárka, která mi chyběla do proslulé kombinace

unzip ; strip ; touch ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep

Uvidíme, jestli to bude mít nějaké pozitivní následky... ;-)

BTW: z jedné internetové diskuse: "My username is her so everytime I tell female friends to finger me to see if I'm on, they get a laugh out of it."

TOPlist