Technomorous

Ohnivé SSD

Sdílet: Twitter - Facebook

Když už jsem byl v Doupěti, zabalil jsem si s sebou domů pár drobností, které jsem tam měl od stěhování. Papírová krabice obsahující konfúzní konvolut komponent (dále jen "bordel") je i tak stále spíše poloplná, než poloprázdná a v dlouhodobém výhledu se s tím musí něco dělat.

Ve výhledu krátkodobém jsem si z ní vzal jediný box IDE-FireWire, který jsem kdy měl a který měl normální napájení - dutý jack, plus na středu, stejnosměrný proud, napětí někde mezi 6 a 12 volty. Všechny ostatní boxy, které mám, vyžadují podélně přejetý sedmadvacetikolík ono-sendai a kdo ho má v tom bordelu soustavně hledat.

Cílem celé té činnosti bylo k Mac Mini G4 připojit přes SATA-PATA redukci SSD a zkusit, jak to bude rychlé. Interní notebookový disk dodávaný s minim byl totiž ve své době známý jako notoricky líný a externí FireWire boxy se často používaly jako systémové, protože jely rychleji.

Po celonočním klonování obsahu interního disku na SSD redukované ze SATA na IDE a to redukované dále na FireWire jsem byl nucen konstatovat, že ke zrychlení nedošlo. Jednak mám interní disk vyměněný za lepší (určitě nemá 4300 otáček jako originál) a pak externí box je pěkně pomalý. Nevím, zda je to prvním nebo druhým jmenovaným stupněm redukování, ale interně čtu a píšu data rychlostí kolem 15 MB/s, externě to nepřekračuje 12 MB/s. Tudy tedy cesta nepovede, o následující volné chvilce času (počítám tak únor 2039) zkusím z boxu vyhodit redukci SATA-PATA i s SSD a dát tam jeden ze 400GB IDE disků, které používám jako nožičky ke komodě. Pokud ke zrychlení nedojde, je SATA-PATA mimo podezření a nezbyde, než uvést do provozu některý z jiných boxů.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Tornado (6. března 2019, 14:34)
Ono myslim i zalezi jaky chip/chipset obsahuje redukce. Ja jeste na powerbooku G4 testoval dve ruzne redukce a dva ruzne SSD a cinska redukce kterou jsi pred par lety objednaval v kombinaci s myslim Kingston SSD byla vcelku rychla. Nekde mozna vyhrabu i obrazky z testu. Dalsi mnohem drazsi redukce s Intel SSD byla pomalejsi a nestabilni.


TOPlist