Technomorous

Online telefon - všechno je jinak

Sdílet: Twitter - Facebook

Uplynuly jen dva týdny od mého rozhodnutí Xiaomi -> Treo + Xperia Pro a všechno je jinak. Ne, že bych snad od této ideje ustoupil, toho bohdá nebude, ale na pravé straně rovnice je nutno jeden člen vyměnit jiný. Jednoho pozdně-zimního večera totiž u mých dvěří zazvonil laskavý čtenář a podaroval mě několika kusy telefonů se systémem BlackBerry 10.

Jak jistě víte, do této vody jsem již jednou vstoupil a to ne jen tak nějak po kotníky. Před takřka přesně pěti lety jsem ze dne na den prodal své olbřímí androidí pádlo a pořídil si BlackBerry Z10, protože každý dostupný bajt informace o této platformě ukazoval, že konkurenci kvalitou řádově převyšuje. Dva roky jsem pak s tím telefonem fungoval a kdyby nebylo hardwarových trablů, tak bych s ním fungoval déle. Jelikož se ale trable objevovaly pravidelně a počínaje druhým výskytem se prodejci nechtělo dále uznávat záruku, milé Z10 jsem s těžkým srdcem poslal do světa a v obavách o temné zítřky změnil platformu. A pak znovu. A nakonec skončil u olbřímího androidího pádla, které mě opět dovedlo až na začátek kruhu.

BlackBerry Classic a BlackBerry Leap hezky funkční a na mém psacím stole - to nutí k zamyšlení: Co kdybych některý z nich použil místo Xperie Pro jako online telefon?
Z osmi programů, které jsem na ní chtěl provozovat, bych nerad slevoval byť jediný, ale věřím, že s trochou dobré vůle bych se mohlo podařit je rozeběhat. Android by pak na mém telefonu byl uvězněn v dobře utěsněných chlívečcích a neměl nad ním vládu. To za to stojí.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Pavel Bureš (20. března 2019, 19:40)
Z mého pohledu bacha na 2 věci:
- na všech OS10 telefonech, co jsem kdy měl se jednou za čas i bez použití aplikací objevil battery drain. Něco vycucalo baterku klidně za pár hodin, reset to vyřešil, ale pokud má člověk telefon někde na stole a nekontroluje stav baterky, tak to nemusí poznat a skončí se skoro mrtvým telefonem někde v terénu. Je tedy otázkou, jak často se Vám může "online telefon" vybít a způsobit nedostupnost např. na Whatsappu.

- Android v chlívečku vypadá teoreticky zajímavě, jen při použití více androidích apek současně se jednou za čas začnou dlouze načítat (nebo se načítá Android runtime, nevím přesně). A druhou nevýhodou je výdrž. Používal jsem androidí appky na Passportu, který měl tehdy v mém podání výdrž skoro 3 dny bez androidích aplikací, s nimi max. 1 den. Chápu, že se Vám BB OS10 líbí, ale mít ho v podstatě jen jako spouštěč Androidu je takové... prostě to příliš nefunguje. Pokud mohu ze své zkušenosti radit, tak když už to musí být, sáhněte po nejstarším APK souboru. Třeba aplikace Kupi pro čtení letáků supermarketů ve verzi z roku 2014 je na Classicu rychlejší než současná verze progamu na Android telefonu střední třídy.

2. r443 (20. března 2019, 22:39)
[1]: Ohledně toho samovolného vycucání baterie, mám za to, že to byl bug v nějaké konkrétní verzi systému 10.3.2. Bohužel si už nevzpomenu, jakého se to týkalo přesně buildu, ale v dalších verzích už jsem se s tím nesetkal.

3. mchlumak (21. března 2019, 6:17)
Jako odpůrce dotykových placek jsem se přes qwerty Nokie E75 a E72 (ta je stále do rezervy v šuplíku) dostal k BB Q5 a posleze Classic, ze kterého teď píšu. Negativní zkušenosti z obou kusů jsou:
1) Občas se aplikace od Amazonu rozhodne,ze potřebuje update o velikosti cca 50 - 100 MB, který realizuje zásadně mimo wifi. Smazat se mi ji nedaří, automatické spouštění vypnuto, ani tam nemám účet, ale protože je to sekundární obchod s aplikacemi, tak si dělá co chce.
2) U obou kusů bylo sluchatko děsně potichu. U Q5 jsem ho vyměnil za díl z aliexpressu, trochu to pomohlo. Bohužel u mě dochází k pohybu v prasnem prostředí a odmítám telefonům slevit z naroku, když předchozí Nokie to zvladaly.
3) Než jsem zakázal BB Asistent, tak se mi velmi často mobil odemykal v kapse (aktivuje se prostřední tlačítkem mezi hlasitosti) a dělal fotky/volal/poustel hudbu. Při pohybu venku nebo v kanceláři se mi to téměř nikdy nestalo, ale zhruba půl času trávím v kovarne a případně na montazich, kde se člověk dost hýbe, ohyba a dělá dřepy. Po vypnutí asistentů se snížil výskyt o cca 90 %.

Baterie při mém používání vydrží v pohodě dva dny, ale telefon je dost vybiravy ohledně kabelu. Při použití špatného se buď ohlásí, že se mu nelíbí (kabel z Ali, ale také kabel od Jabra headsetu za 3000), v horším případě nabíjí špatně, kdy po pár dnech najednou zjistím, že mobil nevydrží ani půl dne. Při použití správného kabelu (originál, bílý kabel od kindlu, nějaký nalezeny samsung, kabel od baterky z Lidlu) nejsou problémy. Také se mu nelíbí některé nabíječky, kde dochází k podobnému problemu, tam jsem to zatím vysledoval jen zásuvky se dvěma USB z Lidlu.
Nerad bych vypadal, že ten telefon jen hanim, snažil jsem se uvést věci, které mohou potenciálním uživateli objektivně vadit. Mně telefon vyhovuje, sedí pěkně do ruky a po příchodu z obchodu mě neprudi, abych ho ohodnotil a tak dále. Nevadí mi, že úsporné prohlížeče pro něj nezobrazí některé weby. Ale bouzel musím říct, že ty staré Nokie byly po mechanické stránce podstatně kvalitnější, Classic nějaké pády vydrží, ale koupil jsem ho s odchliplym ruzkem zadního krytu, foťák je samý prach a také už mám značně vyviklany USB konektor a nabíjet v autě nebo s telefonem v ruce nelze.

4. Logout (21. března 2019, 7:16)
Díky všem za konstruktivní připomínky, těší mě, že podobnou věc v reálu zkoušelo či provozovalo víc lidí, než jen já :-)
Manželka měla BB Q5 do konce loňského roku jako jediný telefon, takže zhruba tuším, jak to s BB10 aktuálně vypadá. Co se týká náhodného bezdůvodného vybíjení, tak tím netrpěla snad nikdy, vždycky když se jí to stalo (tak jednou do roka?) tak se dohledala aplikace, která za to mohla.
K provozování androidích aplikací: i v době kdy BB10 bylo aktuálním a podporovaným systémem, jsem na něm dobrou polovinu aplikací měl za Androidu a opět jsem nikdy nezaznamenal potíž. Jistě, runtime zastaral, ale Android 4.3 je pro značnou část dnešních aplikací stále nad minimální verzí, takže i když toto není řešení na věky věkův, myslím že nějaký ten rok s BB10 ještě zvládnu fungovat. Aktuálně jsem někde okolo poloviny svého seznamu osmi aplikací, vše mám v poslední verzi a musel jsem "oželet" jedno ze dvou bankovnictví, zbytek normálně na 4.x jde nainstalovat.
BB10 pravděpodobně umře 31.12.2019, do té doby to za zkoušku stojí, ať se na to podívám z jakéhokoliv úhlu pohledu - čímž samozřejmě neříkám, že tak učiním, teď prostě jen na Leapu zkouším, zda to jde.

5. peter34 (21. března 2019, 17:10)
Najväčší problém bude asi s bankovými aplikáciami, preto mám aj svoj Passport už len ako druhý telefón. Zvyšok by po troche čarovania a patchovania mal fungovať.

6. Powerack (27. března 2019, 18:54)
Mobilní telefony BlackBerry mají u mně své místo vždy. Používal jsem několik let model Storm 2, současně s ním jsem jako druhý telefon provozoval Curve 9320. Bez problémů. Na nějakou dobu jsem zabrousil do vod Androidu, ale před cca dvěma lety mi přestal vyhovovat, takže jsem se rozhodl přestěhovat zpět na telefon BlackBerry, tentokráte ale na model Z30, který používám doposud. Problémy s nadměrným, nebo nekontrolovatelným vybíjením baterie jsem ale nikdy řešit nemusel. Na pozadí mi vždy běží jen maximálně dvě až čtyři aplikace, z nichž většina pochází buď z předinstalovaného OS, nebo z oficiálního BB obchodu. Android aplikace neřeším, už jsem se naučil vyžít s tím minimem, co lze stáhnout z oficiálního webu.


TOPlist