Technomorous

Suck-a-bit-more

Sdílet: Twitter - Facebook

Projekt Suckless jsem měl vždy rád. Drží se mé oblíbené filosofie: software musí být co nejjednodušší, jinak saje. Dlaždicový správce oken dwm, spouštěč programů nejen pro něj dmenu a terminál st jsem provozoval dlouhé roky na Efice MX, o něco kratší roky pak na Lenovu T400, malou chvíli na PowerBooku G3 a o něco větší chvíli na netbooku Acer. V podstatě lze říct, že jsem nějaké to dwm/dmenu/st provozoval ve většině pozvolna končící dekády. A vždy k plné spokojenosti. Zcela logicky jsem proto chtěl toto prostředí na Efiku MX vrátit i po instalaci o chlup novějšího Debianu. Jenže jsem narazil na drobný problém.

Tím problémem je, že jsem celé ty roky s sebou přenášel totéž dwm.

Jak jistě známo, dwm se konfiguruje aplikací patchů na zdroják a následnou jeho ruční editací. Pro malý jednoúčelový program, který se používá stále stejně, by zpracování konfiguračního souboru představovalo zbytečný nárůst zdrojového kódu a docenili by to leda hračičkové, kteří GUI více ladí, než ho používají. Mnou v roce 2011 upravený zdroják zvládl fungovat na všech výše jmenovaných počítačích a po prodeji Aceru byl odložen na tehdy ještě fungující fileserver.

Bohužel ale mé čínské pseudo stále trvá. Číňani stále nedodali redukce PATA-SATA, obsah mého slavného diskového pole tak stále existuje v jednom .tar.gz archivu na síťovém disku, u nějž se stále každý den modlím, aby vydržel ještě dalších pár týdnů. Interně jsem už sice zaslal Čínské lidové republice ultimatum a pokud redukce v dohledné době nedorazí, začnu věci řešit jinak, ale ke svému starému vyladěnému zdrojáku se teď prostě nedostanu.

Pokusil jsem se tedy celou proceduru zopakovat po osmi letech na o osm let novějších zdrojácích a zjistil, že suck less už tak úplně neplatí. Do projektu evidentně dorazili modernisti a začali páchat moderní dobro. Zdrojáky byly z důvodů čitelnosti rozděleny do více souborů a vyčištěny, takže staré diff soubory na ně už nelze aplikovat. Navíc se v nich používají tak moderní konstrukce, že si s nimi mé staré gcc neporadí. Po jednom večeru pokusů a omylů jsem se dostal v čase zpět k verzím, které mi ještě fungují a jelikož ty nové nic zásadního nepřináší, budu je dalších osm let ignorovat.

Celkově mi ale vývoj projektu začíná připomínat příchod modernistů do WindowMakeru, kde sice dock ze dne na den získal skákající ikonky á la Mac OS X, ale od té chvíle nikdy nebylo jisté, jestli náhodou při příštím rebootu nezmizí všechny položky z aplikačního menu. Tenkrát jsem utekl právě k dwm. Kam půjdu dál?


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. vaclav (27. března 2019, 19:40)
opět doporučuji evilwm

TOPlist