Technomorous

Pole, lány

Sdílet: Twitter - Facebook

Navštívil jsem velmi krátce Doupě. Tak krátce, že jsem tam zapomněl většinu věcí, pro něž jsem tam jel, ale to je celkem vedlejší. Primárním účelem návštěvy bylo zanechat tam pole Lacie Biggest FW800, které se ukázalo jako nefunkční se SATA-IDE redukcemi a zároveň se při té příležitosti podívat, co za další diskové pole této značky tam mám, není jich totiž až tak málo.

Jsou tam celkem dvě dvoudisková, která dělají jen RAID0, tedy spojí dva vložené disky do jednoho. To se mi jeví jako úložiště vědomostí všehomíra nedostatečné. Pak je tam jeden čtyřdiskový, u něhož jsem sice nezjistil jak disky spojuje, ale zato jsem ověřil, že má dvojici neuvěřitelně hlasitých ventilátorů.

Původně je to dohromady hardware možná v ceně ojeté Fabie: přes 3.6TB ve dvanácti IDE diskách plus čtyři příšerně drahé designové boxy z hliníku, všechny s FireWire800. Přesto je to vlastně úplně k ničemu. Na domácí provoz je to moc hlučné nebo málo spolehlivé. Vzpomínám na dobu, kdy tohle vybavení bylo nové. To jsem měl v PC 80GB disk od Dexe a za libovolný z těchto disků bych lámal kosti.

A dneska fakt nevím, co s nimi. Pole si poskládám z odpadkových půlterabajtových notebookových disků, z nichž když některý selže, seženu náhradu za pár korun na aukru nebo za pár tisíc v podobě SSD. Smysluplné použití pro plně funkční Lacie ale nenacházím.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. dex (4. dubna 2019, 9:44)
Vidíš, mně LaCie Biggest FW800 od tebe přišla super.
Kvůli hluku ji sice nezapínám furt, ale používá se mi dobře. Zapnu, počkám až naběhne, spustím zálohovací skript (http://bruxy.regnet.cz/web/linux/EN/rsync-rclone/) a po dokončení práce skriptu zas vypnu.

Přijde mi to lepší, než moje původní LaCie Big, která se chovala jako NAS a visela na ethernetu.
Tady neřeším sdílení, uživatele, práva, prostě připojím lokální disk...

Asi budu spokojen až do selhání některého z disků.

2. Logout (5. dubna 2019, 7:07)
[1] Až ti umře disk, nebude asi problém dát tam některý z těch, které mám já :-)

Jinak hlučnost mi vadí proto, že to chci jako provozní pole, mít na tom data, se kterýma aktivně dělám. Kdybych na to backupoval jednou týdně, asi by mi to také bylo jedno.


TOPlist