Technomorous

TWM, FVWM, WindowMaker a ti druzí

Sdílet: Twitter - Facebook

Jedno z témat, o nichž jsme se s Jirkou v sobotu bavili, je desktop na moderních počítačích. Já mám na HP 840 Xfce, on na Odroidu MATE a že bychom z toho byli trvale nadšeni, to se říct nedá. Jelikož oba směřujeme k Blackbirdu, já pomalu, Jirka podstatně rychleji, dobrali jsme se k vzájemné shodě, že se s tím musí něco dělat. Můj nevinný dotaz, zda lze nakonfigurovat FVWM tak, aby vypadalo jako prostředí Irixu, způsobil, že se tomu už několik dnů Jirka věnuje, jak lze sledovat na jeho phlogu či Mastodonu.

Jak jste si jistě všimli, já jsem projevil v jistém období slabost pro twm a pokoušel se ho nakonfigurovat tak, aby se dalo používat jako hlavní desktopové prostředí (1, 2, 3, 4), nicméně po několika týdnech jsem narazil na řadu limitů, které tyto mé pokusy zmařily. Ono twm bylo psané v době, kdy GUI a myš byly na běžném desktopu novinkou a tak se autoři pomocí GUI a myši pokoušeli řešit vše. Například takový Macintosh ani neměl kurzorové šipky, předpokládalo se, že myš postačí. A například takové twm nemá přesun, zvětšování a přepínání oken ovladatelné z klávesnice. Jenže když už máte obě ruce na klávesnici, je mnohem rychlejší dělat základní věci na ní, než neustále přehmatávat. Proto Macintosh šipky dostal a má je až dodnes a proto vznikla pro X11 další prostředí.

A proto jsem se rozhodl jako alternativu k Jirkovu snažení vyrobit vlastní kompletní konfiguraci WindowMakeru, jediného nemolochového desktopu, který jsem používal v řádech let. Od roku 2015, kdy jsem ho kvůli novým bugovým verzím opustil, vyšla jedna další a od té doby je klid, takže to vypadá, že se kód stabilizoval a je čas, podívat se, jak je to použitelné v roce 2019 a dále v budoucnosti. Až budu mít hotovo já i Jirka, porovnám, komu se to povedlo víc, co se mi lépe používá a to si pak nechám. Jednoduché.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře


TOPlist