Technomorous

Plazma

Sdílet: Twitter - Facebook

Jsme s Fíkem v Blatě. Nemám tu s sebou ani počítač, ba ani žádné zařízení s fyzickou klávesnicí, jsem tu totiž s Fíkem sám a to zabere tolik času, že není důvodu s sebou něco brát a pak to ani nevybalit. Nicméně občas je chvilka času pustit pohyblivé obrázky. Na plazmě.

Tahle plazma je stará, prastará televize - netelevize, kterou jsem před zhruba pěti lety přivezl z plzeňského Sinclair Klubu, kde předtím několik let sloužila coby počítačové zobrazovadlo, předčímž byla roky ve výloze jako reklamní tabule. Jako reklamní tabule nepotřebovala TV tuner, takže z ní byl vymontován, zůstaly pouze DVI a VGA konektory. Jako reklamní tabule také nepotřebovala reproduktory, naštěstí na ní alespoň zůstal zvukový výstup - dvojice klasických dvojkonektorů pro dva holé dráty. Dálkový ovladač absentuje.

Televizi jsem z ní opět udělal připojením set-top-boxu prostřednictvím VGA boxu, všechna tato tři zařízení jsou připojenda do jedné prodlužovačky s vypínačem, takže stačí zapnout přívod, vše se zapne a dál už se jen ovládá přes dálkové ovládání set-top-boxu. Celé to zvučí skrze repro od staré hi-fi věže.

Jako reklamní tabule plazma většinu své existence ukazovala totéž, takže se do ní statické části obrazu pěkně vypálily. Čtyři zimy v kamenné neobývané chalupě však přivedly plazmové komůrky k rozumu, takže teď už na obrazovce nic vypáleného není a na jednolité ploše libovolné testované barvy nejsou vidět žádné artefakty.

S rozlišením širokoúhlého PAL a několikrát konvertovaným obrazem to není žádný křišťálově čistý obraz, v libovolném e-shopu s elektronikou bych asi sehnal za pár korun zobrazovadlo lepší. Dělá mi ale radost používat něco, co by většina ostatních dávno odvezla do sběrného dvora a dokud se plazma nerozhodne ukončit to sama, na chalupě zůstane.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře


TOPlist