Technomorous

QSO číslo jedna

Sdílet: Twitter - Facebook

Licence už leží pár týdnů společně s Bc. a Ing. diplomy v deskách v šuplíku se spodním prádlem, nicméně čas vzít do ruky stanici naladěnou na HAM band nadešel až dnes. Tedy on by se čas našel i dříve, ale chtěl jsem zcela záměrně provést své první QSO ze svého rodného kraje.

V okolí Nové Bystřice a obecně v jižních Čechách to pro mě totiž bylo zatím celoživotní rádiové zklamání. První CB stanici jsem domů dotáhl někdy v roce 2001, podle návodu bastlil ladící článek, natahoval drát a jediné, co jsem kdy zaslechl byli nějací Ukrajinci. A to prosím v době, kdy ve větších městech povolených čtyřicet kanálů nestačilo a na volné dvě sekundy do nichž by se dal zakřičet brejk se stál pořadník. Ani vojenská R-109D, která se mi ještě nefunkční válí na půdě, mnoho nepomohla.

Na dlouhých deset let jsem vysílání odložil a když jsem v roce 2011 začal s PMR a brzy si z kopců na severu vozil desítky spojení, zkusil jsem PMR i tady. Nic. Na první povedené spojení z Novobystřicka jsem čekal pět let, předtím a vlastně ani potom nic. Na CB jsem smůlu sice během jedné dovolené na chalupě prolomil už v roce 2014, to jsem ale vydřel dvě spojení někam na Šumavu z půjčeného Maas DX-5000 pomocí SSB a ne zrovna legálních 25 W.

Prostě Nová Bystřice je díra. Doslova. Je to malebné město v malebném dolíku mezi malebnými kopečky na místě, kde kdysi končily a zároveň začínaly Čechy, Morava a Rakousy. Dnes se tomu říká Česká Kanada, začíná tam oficiálně Českomoravská vrchovina a to mimo jiné znamená, že stojíte-li na některém z oněch malebných kopečků, vidíte jen k nejbližšímu dalšímu malebnému kopečku a dál obvykle nedoletí ani váš VHF či UHF signál, je na něj té malebnosti prostě moc. Ostatně i na televizi jsme v dobách analogového vysílání měli vlastní převaděč, který se dodnes tyčí nad městem.

A právě nedaleko od něj, stoje při tom na zrekonstruovaném ŘOPíku, jsem se odvážil naladit svůj Baofeng UV-200 s úplně špatnou anténou (laděna na 168 MHz +/- 4MHz) na frekvenci převaděče OK0EB a dát výzvu. Bylo to až třetí místo, kde jsem to ten den zkusil a první, z nějž jsem na převaděč prošel. Odpověď jsem dostal velmi rychle, takže budiž navždy zaznamenáno, že první QSO stanice OK1ZXS/p z lokátoru JN79NA bylo uděláno v 10:40 UTC s OK1PCB via OK0EB.

Schovívavá protistanice, z níž se později vyklubal kolega z PMR Petr Bechyně, mě pozvala na hektopaskalistické kolečko v 13:10 místního času, takže jsem zalezl na půl hodiny do auta ohřát ruce a pak ještě přispěl svým sedmosmin-jedenáctstupňů-jihovýchodnívítr.

Mé rodné město tedy konečně padlo. Nelehlo přitom popelem, jako když se kdysi loupeživý zeman Žižka zasloužil o přetvoření Bystřice na Novou Bystřici, ale rádiové spojení tam už není tabu. Stačilo k tomu 18 let trpělivosti, desítky hodin pokusů a jedny zkoušky.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Peter (9. dubna 2019, 22:28)
Tak to už by chcelo denník. A poriadne pero.

TOPlist