Technomorous

Rundy

Sdílet: Twitter - Facebook

Před dvěma až čtyřmi roky jsem měl takový nápad. Vytvořit stránku, na které by byl seznam všech pravidelných rádiových koleček. Mohla by tam být i pěkná klikací mapa, seznam by se mohl vypisovat dle vzdálenosti od aktuální pozice nebo dle času do začátku kolečka...

... jenže když jsem si na to jednoho víkendového odpoledne navrhl databázi, dal dohromady PHP kód z několika svých různých webů (mapa ze soutěže Kopce, zjišťování polohy z WiFiSquattingu, ...) a vyzkoušel si, jak by to asi celé mohlo fungovat, udělal jsem tu chybu, že jsem se online poptal, zda je o takovou věc vůbec zájem. Nějak zvlášť velké odezvy se mi nedostalo, tak jsem to zabalil a odložil na nikdy.

Teď se ale rozjela moc hezká mapa zobrazující dění na CB a PMR pásmech a já si vzpomněl, že někde mám své staré zdrojáky. Než jsem je stihl najít, rozbalit a přizpůsobit modernějšímu světu (tak třeba polohu v prohlížeči lze zjistit už jen při použití HTTPS, proto ten Let's Encrypt z předvčerejšího článku), byla do ní doplněna i kolečka, nicméně pořád si myslím, že i pro můj počin je na světě místo. Nazval jsem ho Rundy a chtěl bych aby v něm byly:

  • Klasická pokecová kolečka na volných pásmech, příkladem budiž třeba Jičínské kolečko, které se koná prakticky každé dvě hodiny na VHF sdílence 173.050 MHz, nebo pražská Hospoda na CB CH2, kterou možno slyšet každý večer.
  • Hektopaskalistická a jiná kolečka na radioamatérských převaděčích, případně krátkých vlnách, jako například asi nejznámější Delta kroužek, u nějž aktuálně neznám ani přesný čas ani převaděč.
  • Pravidelná hlášení různých radioamatérských klubů, jako je třeba vysílání stanice OK1RCR každou pracovní středu (mimo letních prázdnin) v 15:00 UTC na krátkých vlnách na kmitočtu 3.773 MHz SSB a na převaděči OK0C. Z dob, kdy jsem aktivně poslouchal krátké vlny vím, že takových je po celé Evrope dost a na lov značek, které po nich dávají obvykle vědět, jak relaci slyšely, je to dobrá příležitost.

Rundy nemají být jen mapa. Měly by umět třídit, řadit, vyhledávat, mělo by u každého kolečka jít kliknout "slyšel jsem" případně "nekonalo se" aby se seznam držel co možná nejaktuálnější. Je to ale na úplném začátku, na odkazu skutečně najdete jen vybalenou zálohu zdrojáku z jednoho dne. Jediné co jsem od té doby udělal je, že jsem během pauzy na kafe předělal mapy z Google Maps na Mapy.cz, které jsou mému oku příjemnější a co se týká javascriptového API mi přijdou snesitelnější.

Bez dat ale nemá vůbec smysl s tím začínat. Takže prosím všechny, kdož mají nějaký přehled o existujících kolečkách, aby mi své informace předali. Jako komentář pod článek, zprávou na Facebooku, e-mailem (logout128 zavináč gmail.com). Mám v plánu během jara dodělat vše výše uvedené a pak budou Rundy doufám sloužit všem.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. r443 (11. dubna 2019, 18:02)
Chvályhodný nápad, určitě oceňuji.

2. lada1k (12. dubna 2019, 19:33)
Zajímavý nápad, zkusím něco vyposlouchat...

3. Jiří (16. dubna 2019, 6:05)
Něco podobného připravuje Apache Znojmo, zkuste se domluvit ať to neděláte dvakrát.

Jirka Zlín
OK2XEJ

4. Marty (16. dubna 2019, 9:54)
Super nápad! Odchytnu a doplním info, u mě zase slyším OK0K. Tam jedou hektopaskalistická kolečka tuším v 8, 12 a 20h. Ověřím a dám vědět ;)


TOPlist