Technomorous

SSD: SATA

Sdílet: Twitter - Facebook

Je rozhodnuto. I další SSD bude ve formátu SATA.

Mám sice u značky HP sklony ke stále větší vzájemné toleranci a to i přesto že mi kdysi zabili Palm, stále ale umí nepříjemně překvapit. Je to zvláštní, jejich desktopy jsou známé držáky - zrovna dávám trochu do pucu deset let starý kus s Core Duo 2, který čtyři roky nonstop fungoval ve firmě, teď už šest let slouží v rodině a po upgrade na 6 GB RAM a SSD ještě chvíli účetnictví, office a fejsbuk zvládne - jejich notebooky ale musí mít vždy nějakou úchylku. Tak třeba moje G1 má sice M.2 slot, který by dle výřezu měl zvládnout jak SATA tak PCIe, umí ale jen SATA a ještě má uprostřed délky karty sloupek na šroub, takže tam 99 % prodávaných nejde dát.

Takže tedy 2.5" SATA, nejspíš nějaké levné 3D TLC. A teď už si jen odpovědět na poslední dotaz: potřebuju v notebooku 960 GB na data?


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Nox (7. května 2019, 15:03)
Inu HP je proste firma, ktera se mela venovat oboru, ktery ji jde nejlepe, tj. pohrebnictvi.
Jinak otazku bych si dovolil preformulovat na: Kdy budu potrebovat vice nez 480GB? Osobne bych klidne vzal hned vetsi kapacitu, neb si clovek usetri pozdejsi presun dat, reinstalaci, atd. Muj oblibeny Crucial MX500 stoji v 1TB verzi ted cca 3300 Kc, coz si myslim je rozumna cena.

2. Logout (7. května 2019, 15:44)
[1] A to jak koukám je o tisícovku více než disk od A-Data, který se dle recenzí uvnitř příliš neliší ani použitou technologií pamětí (tj. 3D TLC) ani řadičem ba ani obvykle uváděnou chybovostí a reklamacemi. Případných pár stovek IOPS nebo desítek MB/s na 4-5 let starém notebooku sotva poznám a do případného nového hardware bych disk nepřenášel, raději NVMe.
Ano, 960 GB za 2400 je hezké, jen se obvykle bráním tomu kupovat si věci, které nevyužiju, jen abych je měl. Nechám si to během následující dovolené důkladně projít hlavou.

3. Bubák (7. května 2019, 16:45)
Stačí začít stahovat porno ve 4k a disk bude za chvíli malý ;-)

4. Krtek (7. května 2019, 17:34)
A co vzít to z hlediska "opotřebení" buněk ? Pak se větší HD hodí vždycky. Já letos pořísil svuj první SSD disk v životě. Na systém. Ačkoliv muj OS nikdy nepřelezl a nepřeleze cca 100 GB, vzal jsem 480ku ať se můžou buňky šetřit. Věřim placeboefektu, že jsem tim získal 4násobnou životnost oproti třeba 120ce.

5. Logout (10. května 2019, 10:28)
[4] Ano, to platí zhruba když váháš mezi dvěma disky stejné generace a technologie. Jinak ne - a zrovna teď se pomalu mezi TLC disky začínají objeovat QLC disky, které mají životnost sotva třetinovou, takže když si místo 240 GB TLC koupíš 960 GB QLC, teoretický počet zapsaných dat za životnost je zhruba stejný.

TOPlist