Technomorous

Převaděče dostupné na Novobystřicku

Sdílet: Twitter - Facebook

Během první letošní minidovolené na rodinné chalupě na rozhraní jižních Čech a Českomoravské vysočiny jsem samozřejmě neodolal a vyzkoušel tři nedaleké kopce z hlediska dostupnosti nejbližích FM a DMR převaděčů v pásmech 2 m a 70 cm.

Tři kóty nedaleko N.B.

Kóta označená na mapce jako A má nadmořskou výšku přes 680 metrů a na mapách sice nenese oficiáln? žádný název, nicméně je místním známa jako Konračský kopec, dle vesnice pod ní, která se kdysi jmenovala Konrads, než bylo její obyvatelstvo odsunuto a dědině úředně přiřčen název Klášter II. Je z ní výhled převážně od jihovýchodu na jihozápad, v ostatních směrech stíní nedaleký les. Logicky podobným směrem prochází i signál, takže se úspěšně povedla spojení přes převaděče:

  • OK0BDV (Dobrá Voda, 70 cm, FM)
  • OK0EB (Kleť, 2 m + 70 cm, FM)
  • OK0MM (Kozlov, 2 m, FM)
  • OK0BNJ (Kozlov, 70 cm, FM)

Po přechodu přes les, který je na kopci směrem na sever k vesnici Blato, se podařilo otevřít i OK0AA (Mešnice, 70 cm, FM), bohužel mi tam ale nikdo neodpověděl, tak nemám představu o kvalitě mého signálu. Velkou radost udělalo úspěšné spojení přes OK0BNJ pomocí DMR, s obyčejným pendrekem nečekané.

Kóta s písmenem B také formálně nemá jméno, není to ani pravý vrchol, dle dřevěné sochy na ní umístěné se ale vžil název U Peruna. Nadmořská výška cca jen 620 metrů, ale vše, co se mi kdy na novobystřicku povedlo na rádiových vlnách, bylo odsud. I tentokrát to tam bylo pěkné:

  • OK0BDV (Dobrá Voda, 70 cm, FM)
  • OK0EB (Kleť, 2 m + 70 cm, FM)
  • OK0MM (Kozlov, 2 m, FM)
  • OK0BNJ (Kozlov, 70 cm, FM+DMR)
  • OK0BG (Č. Budějovice, 70 cm, FM)

Spojení pomocí DMR bylo sice z jednoho jediného místa, ale naprosto perfektně komunikativní a bez výpadků.

Poslední kótu jsem navštívil hlavně proto, abych zkusil, zda mé APRS packety doletí na iGate hned za hranicí s Rakouskem. Celou dobu dovolené mě berou brány až někde okolo Kaplice a místní nic. Nepovedlo se ale ani na pár set metrů, čert ví proč. Kopec to vhodný není celkově, z převaděčů mě slyšela jen Kleť na 2m a jinak nic, navíc jsem asi neprocházel dostatečně srozumitelně, nikdo ne nereagoval.

Snad přehled dává alespoň rámcový přehled, kam se tu dá dovolat. Příště to snad už bude s nějakou lepší anténou a odvážím se i na vzdálenější převaděče, ale i jen s ručkou u pasu to není špatné.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře


TOPlist