Technomorous

iMac G5

Sdílet: Twitter - Facebook

Už to tu stručně zaznělo a pravděpodobně vícekrát než jednou: chtěl bych iMac G5.

Nejsem vyznáním skalní applista s nádechem jobsovského fundamentalismu, takže mě vždy nechával zcela chladným iMac G4 a.k.a. lampička. Je to veskrze nepraktický počítač, jehož návrh je zcela podřízen designu a wow efektu a cokoliv v něm hardwarově udělat je montážní peklo. Jeho nepraktičnost způsobující nedochování dostatečného počtu kusů a oblíbenost právě mezi sběrateli z řad průměrných ovcí způsobila šplh ceny do výšin nebeských a dobře tomu tak, za design třeba připlatit a nejlépe opakovaně.

iMac G5 je úplně jiný pták. Pokus nacpat do lampičkovitého provedení procesor odvozený od big iron železa selhal nejspíš hned v zárodku a gé pětka tak musela vypadat přesně tak, jak božský Steve při uvedení lampičky tvrdil, že by vypadalo all-in-one písíčko s LCD - tedy v důsledku účelně, promyšleně a bez zbytečných mechanických prvků, které mohou s léty jen a jen selhávát.

První generace iMacu G5 měla své problémy. Nacpat G5 do takového těla, uchladit ho bez ohluchnutí uživatele a ještě splnit jeho nároky na přísun kalorií se ukázalo býti výzvou, v níž neobstávaly zejména elektrolytické kondenzátory.
V druhé generaci se toto zásadně zlepšilo a také přibyl senzor okolního osvětlení.
Třetí a poslední generace před přechodem na Intel byla úplně jiná a nejzajímavější. Dovnitř leze přes displej a ne přes zadní stěnu, což vesměs zůstalo i u řady dalších modelů již s Intelem. Na zadní straně konečně někdo otočil o devadesát stupňů řadu portů pro připojení periferií, takže se počítač po zapojení kabelů do všech přístupných děr nenaklání na stranu. I když je procesor stále PowerPC 970fx, jsou v tomto modelu DDR2 paměti, což u PowerMacu G5 potkalo až poslední modely s PowerPC 970MP. Jo a taky přibyla webkamera a infračervené dálkové ovládání, což jsou sice blbosti, ale marketingově to byly nejpropíranější inovace.

Osobně by mi bylo zcela šumák, který z iMaců G5 bych si na stůl posadil. Všechny prolamují paměťový limit kompaktních strojů s procesory G4 - gigabajt v MacMini fakt není žádná výhra. Všechny jsou 64-bitové. Ještě nedávno jsem měl ve sledování několik kousků na eBay, v rozmezí od 50 USD do 50 GBP. Teď ale stoprocentně šetřím na Blackbirda, takže se nebude konat ani drobné rozptýlení a svedení z pravé cesty. Snad jen kdyby některý ze čtenářů věděl o hromadě těchto počítačů k volnému rozebrání...


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. Marty (12. června 2019, 11:28)
Že bych lampičku poslal do světa? Hmm...
nicméně iMac G5 jsem toužil vlastnit taky, uzavřel by mi doma řadu Jobsovských PPC iMaců...

2. wolftillmann (12. června 2019, 13:29)
Dotaz neznalého, co je ten Blackbird?

3. Logout (12. června 2019, 14:20)
[2] Si dovolím vysvětlit to jedním odkazem: https://diit.cz/clanek/dodavky-desky-blackbird-zahajeny

4. JH (12. června 2019, 17:35)
Nuda, správnej chlap šetří na https://hips.hearstapps.com/pop.h-cdn.co/assets/17/32/1600x800/landscape-1502315592-badass-plane-sr-71.jpg
:D

5. dj (12. června 2019, 19:34)
Tvá manželka být VELMI tolerantní :-).

TOPlist