Technomorous

Hodinkama na běhání to začíná...

Sdílet: Twitter - Facebook

...a desetikilometrovým závodem v nejteplejším dni za hodně dlouhou dobu to končí.

Běžet závod Pražské Běžecké Tour jsem chtěl poprvé už v prvním kvartálu letošního roku. Vzhledem k permanentní přichcíplosti jsem to ale musel odložit, protože trénovat jsem začal až začátkem kvartálu druhého. V květnu jsem navštívil RunAut a když se týden po něm běžel závot PBT, měl jsem zrovna firemní akci, ze které se nedalo vyvlíknout i proto, že byla někde na třetím kilometru jeho trati, takže by si mě mohl někdo všimnout. Proto jsem se dohodl s Wotnauem, že červen zcela určitě, naprosto jistě a na sto procent poběžím. Týden před závodem jsem poslal přihlášku a zaplatil startovné a čekal na den D.

Jelikož jsem trénoval několikrát i přímo na trati a věděl, jaké časy od sebe můžu čekat, byl jsem celou dobu smířen s tím, že skončím zhruba sto padesátý ze sto šedesáti lidí. Tak už to holt je, jsem začátečník a tohle je sakramentsky rychlá trať. Nicméně pak jsem jen koukal, jak je každý den tepleji a tepleji a závodníci se nepřihlašují a nepřihlašují. Když se to nezlomilo a den před závodem bylo přihlášeno pouhých 65 běžců, začal jsem mít zaječí úmysly.

Nakonec jsem ale překonal sebe sama a do Braníka dorazil. Nevstávám poslední měsíc několikrát týdně v pět ráno, neběžím deset kilometrů přes Ctěnice, Přezletice, Zlatý kopec a Miškovice abych to pak vzdal kvůli prkotině jako je 36 stupňů ve stínu a varování meteorologů před fyzicky náročnými aktivitami. Po chvilce váhání jsem odmítl i možnost místo deseti běžet jen pět kilometrů (škrt v mé hlavě si řekl, že se vyplatí za stovku startovného trpět dvakrát déle) a v 19:00 se šlo na věc.

Pekelná výheň byla naštěstí mírně zjemněna přítomností Vltavy a zastíněním zhruba třetiny trati zelení. Organizátoři na třetí respektive sedmý kilometr umístili občerstvovací stánek s vodou, naštěstí mě napadlo zeptat se předem kolegy běžce, jak se pije za běhu, určitě jsem tím předběhl minimálně jednoho či dva běžce. Běžci na pět kilometrů měli smůlu, ale zase si závod odbyli podstatně více ve stínu.

Sebekriticky musím přiznat, že jsem podělal, co jsem mohl - vyrazil jsem příliš rychle a když jsem první kilometr dal za rovných pět minut a druhý za 5:12, teprve mi došlo, že takhle rychle běhat neumím. Zpomalil jsem tedy někam k 5:40 a pokusil se tak i doběhnout. Na konci ale síly chyběly, předposlední kilometr jsem měl už přes šest minut a ten poslední byl za šest už jen proto, že mi bylo jedno, jestli po proběhnutí cílem umřu nebo přežiju.

Technomorous běžící, umírající

Z dostupné fotodokumentace je patrno, že ke smrti jsem neměl daleko, s časem 56:15 jsem byl ale o pouhých 20 sekund pomalejší, než když to tam běhám ve vlahém letním ránu, zatím jsem to totiž nikdy nezvládl rychleji než za 55:55. Ovšem ráno mám tepovou frekvenci někde kolem 160 tepů za sekundu, což je i tak až moc, tentokrát jsem průměroval na 182 úderech srdce, což je nebezpečně blízko zdravého maxima pro můj věk. Víc než 187 to ale nebylo, takže jsem vlastně běžel skoro pořád na maximu.

Nicméně přežil jsem, snad se trochu poučil, do konce týdne si dám od běhu pauzu a od příštího týdne začínám znovu a snad lépe. A za měsíc už se do Braníka opět těším.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. JH (29. června 2019, 1:36)
(ˇvˇ)b

Teda to je dost dobrý, ani nemluvím vo tom vedru. Já sice taky uběhnu 14-15, ale musí to být takovým minimálním tempem těsně za hranicí chůze, protože rychlejš to nedám dechem ani na kilometr :) Díval jsem se teď do telefonu a časy na kilometr tak 7:00-8:30 haha. A to mám iirc BMI jenom asi 20 takže hodně nízká hmotnost.

2. Logout (29. června 2019, 7:16)
[1] Tak na BMI 20 bych musel shodit 20 kilo. Sice třeba proti roku 2005/6 mám o skoro 20 kilo méně, ale dalších 20 už reálně nevidím. Postačí během dalších pěti let třeba sedm-osm, aby nebolely klouby, ale hrotit to nehodlám. Jo a cílový čas, na který se chci do léta 2020 dostat je pod 5 minut na kilometr - od října doteď jsem stáhl dvě minuty z původních 7:35 na aktuálních 5:35 na kilometr.

3. JH (29. června 2019, 15:10)
No podle fotky myslím už asi shazovat ani moc nebude třeba. Ono BMI nezohledňuje vůbec, jak moc má člověk svalů. Já mám holt odjakživa slabý pracky a tím se to hrozně zkresluje.

TOPlist