Technomorous

Mac Mini G4 a Ubuntu MATE 16.04

Sdílet: Twitter - Facebook

Díky čtenáři Stanovi jsem objevil kernelový parametr radeon.agpmode=-1, respektive celou stránku Ubuntu PowerPC Known Issues, kde je popsáno specifické chování jednotlivých verzí Ubuntu na různých modelech podporovaných počítačů s PowerPC.

MacMini_G4_Ubuntu_MATE_1604-2019_07_02.jpg

I v mém případě přepnutí AGP do pomalejšího režimu pomohlo a Ubuntu MATE 16.04 už si spokojeně hoví na disku. Velmi mě překvapilo jak je MATE na 1.33GHz PowerPC G4 s pouhým 1 GB RAM svižné. Celý večer si tu pythoním, GIMPuju, Firefoxuju, termináluju na několik jiných strojů a je to naprosto použitelné. Použitelnější než Leopard, kterému ke štěstí scházela hardwarová podpora CoreImage v grafice počítače. To jsem zvědav na další systémy v pořadí, když je i Ubuntu rychlé, může to být už jen a jen lepší.

PS: Ano, 16.04 je v desktopové verzi už oficiálně mimo interval podpory, ale třeba server má ještě rok a kus podpory před sebou a udělat ze serveru desktop by asi nebyla raketová věda. Jo a to Ubuntu, co jsem nouzově rozeběhal v práci, je ještě o dva roky starší a kupodivu také funguje.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. nula (3. července 2019, 22:00)
Jojo, MATE umí překvapit i pozitivně. Nakonec jsem dopadl tak, že MATE (případně opravdové původní GNOME 2.x) mám skoro všude, kde mám nějaký desktopový Linux.

TOPlist