Technomorous

Létající cirkus (3)

Sdílet: Twitter - Facebook

Je to sedm týdnů, co jsem začal koketovat s Pythonem. Původně to bylo proto, že jsem v svém mobilu našel interpret, paradoxně jsem ale na mobilu zatím nespustil ani bajt pythoního kódu. Dějou se ale jiné věci:

 • V práci bylo zapotřebí vytvořit něco, co bude pravidelně několikrát denně koukat do adresáře A a hlídat, zda nepřibyl soubor s příponou pgp. Pokud soubor přibude, rozšifruje ho a výsledek uloží do adresáře B. Zní to jako blbost naskriptovatelná v BASHi za pár minut, nicméně soubory nemají pevně definovaný formát názvu, může se tedy stát, že se tam objeví nový soubor se stejným názvem jako měl nějaký starý. Odmazávání nic neřeší, protože v adresáři A se objevují stále tytéž soubory několikrát denně po dobu týdne od svého vzniku. Navíc výsledek je zapotřebí uložit do podadresáře s názvem ve formátu MMDDYYYY. Zvolil jsem proto python, od souborů si dělám hash jejich obsahu pomocí hashlib, které ukládám a opět načítám do souboru pomocí pickle (celý dict tak, jak ho python vytvoří) a samotná data dešifruju pomocí gnupg. Celé se to spouští cronem a kupodivu to funguje. V produkci. Miliony řádků kvaletního kódu, kterým denně protékají miliardy korun!
 • V mailboxu mám už řadu měsíců XML zálohu Jirkova blogu. Štve ho fungování WordPressu, tak jsem mu řekl, ať mi pošle obsah a v plánu je překonvertovat to do statického HTML3, udělat interface, který stejným způsobem bude konvertovat jeho phlog a sloučit to celé do jednoho webu, takže do budoucna bude stačit, když bude pohodlně psát plaintextový phlog - webová verze bude vznikat automaticky a bude obsahovat i celou historii jeho blogu. Další příležitost udělat to rychle v jazyce, který pro rychlé psaní vznikl. Polovinu mám za sebou, jestli se najde pár večerů času, udělám i druhou.
 • Když jsem na kopci a vysílám na PMR, zapisuju si spojení do BlackBerry 8800. Obvykle mám v jedné ruce vysílačku a druhou palcem v textovém editoru na hardwarové QWERTY klávesnici rychle píšu s kým jsem mluvil, tak jak mi to hlásí a opakuje. Není to vždy úplně logicky popořádku, třeba takhle:
   1337 pavel jn69xr rokycany /p hurka
   
  V deníku, který nahrávám online to ale má vypadat takto:
   13:37 Pavel Rokycany /p Hůrka JN69XR
   
  Manuálně je s tím otravná práce a u padesáti a více spojení dokonce dlouhá otravná práce. Proto jsem si rychle napsal něco, co s pomocí pár regulárních výrazů, slovníku a Levenštejnovy vzdálenosti udělá alespoň kus té dlouhé otravné práce za mě. Na jeden večer skriptování to není až tak strašné, pokud se mi podaří obecný, 45MB dlouhý slovník nahradit nějakým sestaveným z banky deníků, bude to možná i rychlé, aktuálně trvalo zpracování padesáti spojení skoro hodinu, ručně jsem do toho už pak ale musel sáhnout jen několikrát.

Přiznávám bez obalu, že vše uvedené bych v PHP měl asi rychleji, než v Pythonu. U Perlu si tím ale už nejsem tak jistý, i když ten jazyk mám rád a píšu v něm často, i po patnácti letech mi v něm vše dost trvá. Takže Python si holt zařazuju na seznam a asi se i v budoucnu budeme potkávat. A není za tím nějaká obsesivní porucha, nutící mě programovat výhradně v jazycích, jejichž název začíná na P.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

TOPlist