Technomorous

Holé minimum

Sdílet: Twitter - Facebook

Po minulém článku jsem se zamýšlel nad naprostým minimem, které potřebuju mít na počítači, abych mohl fungovat a došel k tomu, že mi vlastně stačí ssh klient.

Když v 60. letech měla počítačová avantgarda terminál s modemem a tím modemem se připojovala na nejbližší mainframe, kde si předplácela strojový čas, byla to úplně stejná situace. A stejně jako oni nepotřebuju víc, než 80x25 a možnost připojit se někam ven. Brouzdat jen tak na webu po večerech stejně nemám čas, naposledy jsem na počítači viděl celé video tak před pěti lety, hry jsem měl problém hrát i když jsem si to vloni uložil za úkol a když už mám čas si k něčemu s procesorem klidně sednout, stejně hned provedu ssh někam pryč a následně je to samé joe, perl, php, python, lynx, links, mcabber, talk, irssi, alpine a mc.

Bohužel je ale se ssh zrovna trochu problém: na klasickém Macu je nejnovější z roku 2001, na Psionu 2005 a na Amize 2006. To znamená jen staré a dnes už nepoužívané šifrovací algoritmy a výsledkem pokusu o spojení je obvykle ssh: no common algorithm. A to jsou jen platformy, kde jsem to zkoušel.

Je to až fascinující. Nechci 8k SuperUHD HDR 120 fps video, nechci virtuální realitu v reálném čase, nepotřebuju počítat kryptoměny. Chci pitomý vzdálený terminál, nic víc. A vono ne.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. pol128 (11. července 2019, 22:35)
ssh (openssh) je free software, malo by sa to dať skompilovať

TOPlist