Technomorous

Falešný Poláci

Sdílet: Twitter - Facebook

Když jsme si v roce 2011 pořídili Beruši a já poprvé jel do Ostravy autem, nemohl jsem si nevšimnout, že prakticky každé polské auto, které jsem potkal, má na střeše magnetickou anténu na CB pásmo. V té době jsem se ještě o vysílání nezajímal, to začalo až o pár měsíců později, nicméně už tehdy jsem prohlásil, že bez magnetky to proatě není pravej Polák.

Když jsem se v tom vysílání trochu zorientoval, zjistil jsem, že Poláci používají divné frekvence, ale že vzhledem k terénnímu profilu Polska je tam na CB opravdu hodně živo, asi jako u nás o 10 let dříve.

Neúprosný pokrok ale dohání i cimbálisty v Polsce. Za cestu Praha - Ostrava jsem potkal osmnáct aut s polskou registrační značkou a nadpoloviční většina byli falešný Poláci. Za dalších osm let tam anténu na osobáku nebude mít nikdo, tak jako u nás.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

1. r443 (5. srpna 2019, 12:13)
Tak nějak pozoruji, že u těch polských aut hodně záleží, z jaké skupiny se jejich řidič rekrutuje. Magnatku má snad 100% těch, co podnikají dlouhé cesty po dálnicích napříč Evropou. Často to vídám třeba u nás na D11, polské osobáky s magnetkami jsou tam vedle kamionů po setmění nejčastějšími účastníky provozu. Ale naopak přímo v Polsku už auto s magnetkou téměř nepotkáš, řidiči jezdící na kratších lokálních trasách nebo po městě už CB nepoužívají. Až jsem byl překvapný, jak málo jsem jich tam potkal, na trase Náchod - Vratislav a zpět snad jednoho nebo možná dva.. na severu u Baltu ani jednoho, jestli si dobře vzpomínám.

Jinak u nás už mají CB pouze kamiony, ale i z těch stanice postupně mizí a ani na dříve dost živém kanálu 10 se nic moc neděje. S výjimkou zácpy na D1 nebo pražském okruhu, kdy tam začnou nevybíravě nadávat a stěžovat si na svoje povolání a životní osud. Nejčastěji jsem s CB v autě slýchal asi otravná varovná hlášení, co vysílají některé dočasné dopravní značky umísťované silničáři na dálnicích.

A ještě jedno upozornění z praxe - osobák s CB magnetkou je anomálie, podezřelá entita, která jako magnet přitahuje silniční kontroly PČR.

2. Tom Terasa Třinec (24. září 2019, 7:36)
kecy. do Polska to mám, co bych kamenem dohodil, jsem tam velmi často a pořád velká většina aut má magnetku. Spolupracovník, co tam má rodinu si to pořídil taky a chváli si to.

TOPlist