Technomorous

POWER9 na vlastní oči

Sdílet: Twitter - Facebook

Opět jsem navštívil Jirku. Nebyla to sice tak dlouhá návštěva, jako minule, ale byla o to výživnější: od minula mu nejenže dorazil BlackBird, ale už ho zvládl i zprovoznit.

Sednout si k úplně novému stroji s PowerPC procesorem (já vím, už jen POWER, ale nekazte mi to), to je jeden ze sci-fi futuristických momentů, o nichž jsem v posledních patnácti letech nedoufal, že ještě někdy nastanou. Trochu jsem se bál, že realita mi pokazí mé léta budované vize, ale nestalo se. Ten počítač je přesně ten rytíř na jednorožci, který se v iridiové zbroji laserovým mečem probíjí z pekla plného dvouhlavých mutantních zombie, o kterém jsem snil.

Momentálně je Blackbird jen v té úplně nejhorší konfiguraci, kterou si lze pořídit: čtyři jádra / šestnáct vláken, 16 GB RAM, obyčejné SATA SSD a integrovaný 2D framebuffer. Stroj sice po úplném odpojení od proudu bootuje čtyři minuty, ale to je převážně proto, že na počátku se sám důkladně testuje pomocí servisního procesoru (ARM-based), různě na majitele poblikává LEDkou napájení a až po pár minutách, když je vše OK, tak dovolí hlavnímu procesoru přijít k vědomí. Boot-sekvence při normálním zapnutí trvá polovinu tohoto času a z toho samotný start operačního systému od výběru z boot-menu po plnou plochu jen pět sekund. Na tomhle železe navíc není MacOS 9, který shodíte i 5x za večer, takže se není třeba častého restartu bát.

Blackbird logo

Za chodu je stroj rozhodně rychlejší, než můj pět let starý notebook od HP, na důkladnější testy nebylo kdy, takže netuším, zda je to rychlejší o 40 nebo 400 procent, prostě je to rychlejší. Napsané takhle černé na šedém to vypadá u stroje s cenovkou přes 50 tisíc korun hodně blbě, ale realita je taková, že v roce 2019 nepořídíte otevřený a zdokumentovaný hardware s vyšším výkonem a nižší cenou. Také integrovaný 2D framebuffer, který dle některých má sloužit tak maximálně k instalaci OS na serveru a dál už není hoden používání, se ukázal jako zcela normálně funkční. Plocha je svižná, YouTube video se zcela plynule přehrává i v 1080p60.

Velká síla obvykle přináší velké odpadní teplo, procesory PowerPC 970 v mém PowerMacu G5 by mohly povídat na toto téma dlouhé eposy. POWER9 je big iron procesor, počítá se s jeho osazením ve stovkách kusů do masivních skříní v masivních sálech a masivní vzniknuvší teplo je obvykle využíváno k vytápění zbytku budovy. Tady je to ale zcela v pohodě. Na procesoru je jen pasivní 2U chladič, v bedně tři tiché velké ventilátory a jeden další ve zdroji. Deska si vše sama reguluje a tak se teplota procesoru pohybuje v klidu kolem šedesáti stupňů (dle IBM by mu nevadilo ani o třicet více). Když zvážím, že je chladič původně určen do racku a má skrz něj stále proudit vzduch z rychlých ventilátorů, je to docela přijatelná teplota - tady totiž přímo skrz žebra chladiče táhne vzduch jen zdroj, všechny tři osazené větráky foukají na špatná místa - na vrch nebo bok a ochlazují méně, než by mohly. Jirka věc vyřešil objednávkou většího, aktivního chladiče, já bych se pustil do trochy bastlení, udělal si tunýlek od ventilátoru k žebrům a ono by se to pohodlně uchladilo.

Návštěva tedy zase posílila mé odhodlání si počítač pořídit a silně redukovat počet všech ostatních počítačů, které vlastním. Křivka mého nadšení posledních pár týdnů pomalu padala dolů (přeci jen - víte, kolik vysílacího hardware by za ty prachy bylo?), ale takhle naživo je to moc pěkný stroj. Přechod z SGI O2 je realizován postupně, ono není sranda opustit stroj, který máte patnáct let, já měl G5 jen osm a i tak jsme se loučili těžce. Nicméně na závěr si Jirku dovolím (nepřesně a neautorizovaně) ocitovat:

Na O2 můžu dělat svoji práci, můžu dělat výzkum, můžu modelovat, můžu sázet knihu, na všechno to stačí. Nemůžu si na něm ale na webu objednat oběd.

Ano, až sem to lidstvo dotáhlo. Blackbird umožní přežít v takovém světě dalších patnáct let.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Marty (5. srpna 2019, 12:52)
Zajímavé, už se těším, až to pořídíš a ukážeš na nějaké akci naživo :)
Jaké operační systémy kromě Linuxu se na tom dají nativně provozovat?

2. r443 (5. srpna 2019, 12:59)
Líbí se mi ten citát, skvěle vystihuje dnešní dobu a pokrok v IT..

3. dex (5. srpna 2019, 13:13)
Za citát fejsbuččí lajk 1+.

4. Nox (5. srpna 2019, 18:16)
Souhlasim s Martym, predvadecka treba na Bytefestu by byla super. Jinak ten citat je pravdivy, ale dost smutny. Kam jsme to za ty roky dopracovali?

TOPlist