Technomorous

Nouzový retrowebdesign

Sdílet: Twitter - Facebook

Není asi tajemstvím, že jeden z důvodů přesunu Technomorouse na vlastní server v k květnu 2017 bylo zajištění jeho dostupnosti na starých počítačích. Tumblr už tenkrát byl samá moderní webová technologie a komentářový systém Disqus integrovaný pomocí JavaScriptu také laťku zrovna nesnižoval. Technokonzervativní čtenáři s Netscape Navigatorem byli nuceni opouštět svou komfortní zónu a hledat lepší techniku.

Weby se od počátku věků dají psát dvěma způsoby:

  1. Hledat specifika každého myslitelného browseru a snažit se je řešit, aby stránka všude vypadala a pokud možno i fungovala stejně.
  2. Napsat to dle specifikace, doufat, že to všechna prohlížečová jádra pochopí a o víc se nestarat.

Vždy jsem preferoval druhou možnost, protože specifikace je specifikace a hotovo. Nicméně, když mi Sledge oznámil, že v MSIE 5.5 nefunguje zarovnání webu na střed, pojal jsem chuť to nějak neinvazivně vyřešit. Jsa ale zrovna na víkendové návštěvě v Ostravě, neměl jsem s sebou nic na čem bych to mohl vyzkoušet, opravit a odladit.
Nebo ano?

Retro Web Design inc.

Náhodou jsem v brašně měl svůj služební mobil, který už čtvrt roku jako mobil nepoužívám. Používám ho jako budík, držák pro dvě předplacené SIMky s pěknými čísly, o něž bych nerad přišel a občasnou čtečku PDF či webů - to když s sebou nemám notebook a nechce se mi číst z menšího displeje BB Classic. To je sice pro osmijádrový procesor chabé využití, ale lépe se cítím na dvoujádru bez Androidu než na čemkoliv s Androidem. Teď ovšem přišel vhod - uvnitř každého Androidu je totiž smutný, utrápený Linux a když se vývojář moc snaží, občas se mu podaří všema těma dalšíma vrstvama až k Linuxu dostat. A portovat třeba skvělý PC emulátor Bochs.

Stažení a instalace byla otázka minut, stažení a instalace Windows 95 + MSIE 5.5 otázka desítek minut a vyřešení problému maximálně otázka hodin. Troufnu si říct, že teď už to v Exploreru vypadá dobře, snad jsem to příliš nerozbil jinde - ještě to řádně otestuju, jen co se dostanu k nějaké skutečné retrovýbavě. V kufru Dusteru mám ostatně složené další SGI O2, jen co si ze dvou sestavím jedno o chlup lepší, udělám z něj vývojovou stanici pro retrowebdesign. Pořádnou, nenouzovou, neemulovanou.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Peter (7. srpna 2019, 17:29)
rad vidim joe v akcii

2. Logout (8. srpna 2019, 9:37)
[1] S joe jsem začal už někdy 2001/2002, používal výhradně v naprosté spokojenosti do plného přechodu na Mac (2005), po návratu k Slackware zase i přes pokusy s elvis/vim začal (duben 2015) a po úplném opuštění Macu (2018) se opět needituju v ničem jiném. Je v něm vlastně psaný celý tenhle web - Perlový kód, HTML, CSS i všechny články od roku 2017.

3. Bubák (8. srpna 2019, 23:31)
Problém je, že v mnoha případech byla dříve implementace než specifikace. Svého času W3C a Microsoft, slušně řečeno, nedokázal najít společnou řeč a Microsoft na čes opustil W3 Consorcium. Taky se některé návrhy webových specifikací nebo rovnou specifikace se moc nepovedly a upadly v zapomnění, třebas takové HTML3 nebo CSS 2.0, o nepovedeném XHTML nemluvě. Krom toho, všechny HTML, XHTML i CSS měly statut doporučení, nikoliv normy.
Pro zajímavost, nechce se mi hledat, ale doporučení 3.1 měly hezkých pár let statut "release candidate".
Zajímavý web webarcheologa http://www.webylon.info/

TOPlist