Technomorous

Backup serveru

Sdílet: Twitter - Facebook

Jak jsem zmínil v minulém článku, na backupování serveru jsem prozatím nasadil Raspberry Pi 2, které jsem kdysi dostal od laskavého čtenáře a i přes četná předsevzetí leželo roky v šuplíku. Teď na něm běží Void Linux, po podtaktování na 250 MHz je odběr při 5 V pouhých 0.27 A, takže než vymyslím něco chytřejšího, běh 24/7 mě asi nezruinuje.

Aktuálně probíhá backup pomocí rsync jednou denně, stará se o to dcron. Cílovým médiem je interní microSD karta, kterou to ale časem pravděpodobně oddělá, takže doufám, že ono prozatím skončí dříve, než se tak stane. Pro jistotu plánuju přidat ještě pravidelné duplikování kopie na Seagate GoFlex Home - klasický plotnový tříterabajtový disk, který máme také v síti permanentně zapojený.

Přepisovat zálohu každý den novou by se mohlo ukázat jako nedostatnečné, kdyby se snad něco na serveru pokazilo a já se k obnově z backupu z nějakého důvodu nedostal ještě téhož dne. Dne následujícího by se totiž poslední funkční záloha přepsala už špatnám obsahem a bylo by to, jako bych žádnou zálohu neměl. Je tedy dobré držet nějakou historii jednotlivých záloh, aby se šlo podívat den po dni a zjistit, odkdy je něco špatně. Vyřešil jsem to jednoduše:


 WEEKDAY=`date +%u`
 BAKPATH="/var/backup/nice_$(($WEEKDAY % 2))"
 

Od pondělí do soboty se tak drží zálohy ze dvou po sobě jdoucích dnů, v neděli se přepíše zase sobotní, ale to už je prkotinka. Hlavně, že záloha teď už nevyžaduje abych si vzpomněl a něco manuálně udělal.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

TOPlist