Technomorous

EA/2019: S Pučmeloudem v zádech

Sdílet: Twitter - Facebook

Jak jistě známo, Katalánsko není Španělsko. Před dvěma lety tu měli nelegální a nikým neuznané referendum, v němž si při zhruba třetinové účasti vyhlásili nelegální a nikým neuznanou republiku. Před sto lety by s králozradou v Evropě pochodili lépe, ta doba je už ale pryč, tak úpí ve spuchřelé mnohonárodnostní říši.

Katalánské republikánské vlajky a žluté mašličky

Interně se s tím ale nesmířili. Zejména v menších městech je to samá republikánská vlajka, žlutá mašle odkazující na referendum a nápis Osvoboďte politické vězně! najdete ve vlaku, na kontejnerech i na WC.

Občas se někde najde odvážlivec, který vyvěsí vlajku španělskou, v Barceloně to bylo veselé zejména na výškových budovách, kde se střídala patra republikánská s královskými. Korunu tomu dalo katalánské ministerstvo vnitra, které mělo vedle vchodu (asi povinně) oficiální prapory Španělska a samosprávné oblasti Katalánsko a zhruba tak úplně všude jinde ty separatistické.

Mé osobní preference jsou asi jasné, ale jejich budoucnost jim nezávidím. Objektivně vzato to nebude legrace vyřešit. Demonstrace pro a proti jsou tu prý zhruba stejně početné. Do krize okolo referenda bylo separatistů dle průzkumů o chlup méně než unionistů, teď to možná bude naopak. Prakticky si tu stejně už vládnou sami, vše je popsáno v katalánštině, při vícejazyčných popisech jsem občas španělštinu našel až za angličtinou, vládu mají, parlament také, vlastní železnice, nikdo jim tu do toho až tak nekecá. Jenže když požadavkům na autonomii na základě principu národního sebeurčení podáte prst, sežere vám ruku, kabát, boty, nohy i paruku. A nedá pokoj ani pak, až do doby kdy přijde nějaký velký národ a sežere ji. Tady ve střední Evropě by se o tom dalo vykládat...


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. dex (30. srpna 2019, 22:22)
Národ je definován jako skupina osob, která o sobě prohlásí, že je národ.
Takže klidně Moraváci, Ostravaci, Slávisti, Ataristi...

TOPlist