Technomorous

Fileserverové příběhy (10)

Sdílet: Twitter - Facebook

Po hodně dlouhé době je zase třeba napsat něco o mých pokusech o tvorbu rozumně použitelného domácího fileserveru. A že jich bylo !

Naposledy jsem pro ty účely měl čerstvě složený počítač založený na Core2. Bylo v něm 1.5TB v RAID5 a sloužil téměř rok, do doby, než jsem se pokusil svůj fileserver trochu zmenšit.

Lacie

Mám několik různých diskových polí od Lacie. Postarší kusy, ještě pro staré dobré PATA/IDE disky, připojují se pomocí USB nebo FireWire 400/800. Jistě, není to samostatný síťový fileserver, ale zabírá to podstatně méně místa, takže proč ne?

Ukázalo se, že převážně proto, že ani s několika různými typy SATA-PATA redukcí nejsou Lacie schopné pojmout 500 GB disky, přičemž ale původní IDE disky o stejné kapacitě fungují bez problémů.

Atom

Pořídil jsem moc hezkou atomovou desku. Za pár korun, se vším integrovaným, včetně měniče, takže nepotřebovala ATX zdroj, stačilo jí 12 V na klasickém dutém jacku a všechna potřebná napájení si z něj vyrobila. I pevné disky se daly napájet přímo z ní. Tři měsíce jsem to měl na stole a nic z toho nebylo. Nedokopal jsem se k tomu vymyslet, jak do dřevěné krabice vměstnat kromě desky i čtyři disky, jak to napájet a chladit.

Raspbery Pi 2

A takhle to skončilo. RasPi2, k němu připojený disk přes USB, jehož obsah se v noci rsyncuje na Seagate GoFlexHome. Žádné pole, žádné hučící bedny. Zatím to funguje a do doby, než pořídím Blackbird a k němu do bedny dva datové disky, to takto zůstane. Stomegabitová síť ani relativně pomalý procesor v RasPi2 mě nijak neomezují, se soubory přímo na poli nepracuju a když něco chci z pole do notebooku, do rána se to tam přesune.

Díky malé spotřebě běží nonstop a slouží i jako mašina pro backup webserveru a stahovadlo, jen v posledním týdnu jsem s jeho pomocí stáhl osmdesát gigabajtů počítačových a vysílačkových magazínů z 60.-80. let. Tak nějak si fungování malého domácího 24/7 serveru představuju.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem člověk
Text komentáře

TOPlist