Technomorous

Vzhůru na kopec a s kopce dolů: Klepec (JO70JB) a Vítkov (JO70FC)

Sdílet: Twitter - Facebook

Nebudu to zastírat, Klepec se svojí výškou 358 metrů nad mořem a zalesněným vrškem není zrovna první volbou PMR DXmana. Když ale v Orlických horách vytrvale prší a Praze nedaleká rozhledna Skalka u Vyžlovky je z technických důvodů zavřena, berete cokoliv. A možná budete překvapeni, protože to vlastně nebude až tak špatné.

Strávil jsem tam hodinku na samém závěru Pikadoru 2019,8 kdy už v éteru byli jen skalní vysílačkáři a slabší povahy dávno doma dělaly grog a nahřívaly si nohy v lavoru. Za tu hodinku jsem tam s trochou pobíhání udělal dvanáct spojení s DXem až na Klínovec (136 km). Byla doba, kdy jsem kvůli takovým dálkám jezdil až na Ještěd. Tady si stačilo uvědomit, kde je východ, západ, sever a protistanice a spojení se většinou povedlo. Pokud jste tedy v nouzi a hledáte místo na vysílání někde v oblasti Říčany-Úvaly, Klepec funguje, mohu doporučit.

I tak bych normálně o takové krtině asi nepsal, kdybych dnes nenavštívil její pravý opak: pražský Vítkov. Je sice o něco menší, nad Prahou se ale tyčí impozantně, takže jsem se naivně domníval, že z něj nebude problém odvysílat Moon Contest na UHF pásmu.

Byl.

S 10x vyšším výkonem, lepší anténou a na pásmu, kde nesmí vysílat chechtající se bárbíny ani plačící děti. Udělal jsem za dvě hodiny osm spojení, u nichž jsem se nadřel víc než na šedesát spojení na Pradědu a polovinu z nich mám jen díky božské trpělivosti protistanic.

Na celém kopci je patrné pravidelné silné digitální rušení táhnoucí se od 432 MHz dobré tři megahertzy nahoru. Na poslech to zní, jako by někdo vzal bezdrátové čidlo od meteostanice, dal za něj 50W zesilovač a zakončil to bílou hůl. Baofeng UV-200 byl úplně hluchý, jednou dokonce odmítl ty digitální výtrysky dál snášet a vypnul se. Anytone sice slyšel dál, ale QRM je QRM a to M tam znamená maglajz.

Zlaté Horní Počernice! Příště jim už nevěrný nebudu, to bych mohl pomýšlet tak leda na poslední místo v tabulce.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Saruman (12. září 2019, 2:27)
Tohle se mi Martine na UHF HAM bandu stalo několikrát. Na převaděčovém úseku to tolik nebývá, ale ty direkty jsou problém na spoustě míst. Jednou to byl UHF MoonC na Míchově skále u Javořic, jel jsem tam úplně zbytečně, protože i ze zahrady doma mám v MC víc spojení. Taktéž posledně na Schneebergu, direktní UHF pásmo bylo téměř nepoužitelné. Nemusí to být pouze Vítkov vs Klepec, je to i 433 vs 446 atp.

2. Jirka (12. září 2019, 9:19)
Taky jsem byl jednou na Vítkově, ve všední den v době polední pauzy, chtěl jsem na PMR chytit stanici, která tam teoreticky měla být slyšet. Kdepak, ani ťuk, spousta rušení. Myslím, že tím, že je to v centru Prahy, tak je tam éter prostě zamořený. Kromě toho, Vítkov se nad Prahou zas tak moc netyčí, to je jen dojem, jak je z Vítkova vidět do údolí Vltavy. Ale ostatní sousední čtvrtě jsou v podstatě stejně vysoko nebo i výš - Žižkov, Vinohrady, Vysočany, Vyšehrad, na severu Prosek, Kobylisy, Bohnice, za Vltavou Hradčany, Petřín, Smíchov atd. Jediná rozumná šance na Vítkově by byla dostat se úplně nahoru na tu vyhlídkovou plošinu na střeše památníku.
Z Jenštejna jsem Tě taky slyšel až v okamžiku, kdy jsem vylezl na půdu a tím měl větší šanci, aby to prošlo "přes kopečky". Jinak já jsem v Jenštejně bohužel taky v takovém mírném údolíčku.

3. Logout (12. září 2019, 13:34)
[2] Jirko, jasně - kdyby šlo o nějaké dálky, tak si řeknu, že holt třeba kopec směr Střížkov nebo Kbely je o zhruba 10 metrů vyšší, takže se snažím vysílat přes pevnou hmotu a ono to nejde, moje chyba. Ono to ale nešlo moc ani po Praze - stanice byla slyšet 59 (skutečných, ne závodních) a najednou ji přemázlo digitální rušení a byla pryč. A to šlo o stanice z Prahy 11 nebo 13, takže žádná extrémní dálka.

4. Stano (12. září 2019, 21:30)
Skúste ešte Vidoule (371 m), je to bývalé súťažné QTH aj niektorých rádioklubov. Odtiaľ som s 5W + KRC na SSB robil bez väčšej námahy Maďarsko, s trochou námahy Taliansko, bolo počuť aj Švajčiarsko (ale oni ma už nepočuli). Z metra Jinonice som sa tam dostal za 20 minút rýchlej chôdze do kopca. Tip: Ja som tam liezol na strechy bývalých vojenských objektov, čím som sa s anténou dostal nad stromy.

TOPlist