Technomorous

Acer Iconia W4 820

Sdílet: Twitter - Facebook

Data z tabletu jsou bezpečně zazálohována, napájecí kabel napájí, takže chutě do toho: tovární nastavení, instalace, aktualizace. Trvá to sice obludně dlouho, ale abych byl fér, sluší se uznat, že zařízení má už nějaký ten pátek za sebou a jelikož původně bylo dodáváno s Windows 8, dá se říct, že je teď rychlejší, použitelnější a zejména snesitelnější.

Acer Iconia W4

S Atomy různých generací jsem měl už dva netbooky a jednu základní desku (která snad už tento týden dělá radost či starost novému majiteli z řad čtenářstva), tablet mám poprvé. Vždycky jsem však chtěl tablet s normálním desktopovým operačním systémem, i kdyby měl mít pero pro ovládání desktopového rozhraní. On totiž iOS ani Android není vůbec vhodný na činnosti, které u počítače dělám. Řekněme třeba, že k psaní nějakého zdrojáku nepotřebuju úplně nezbytně hardwarovou klávesnici. Rozhodně ne ráno v metru, kde mám asi tak jediných půl hodiny se na ten zdroják podívat. Co ale potřebuju je normální terminál, textový editor, na který jsem zvyklý, kompilátor, atd. Na systémech, které vznikly pro pohodlné telefonování a pohodlnou konzumaci předpřipraveného obsahu, je sice podobná věc možná také, ale je to jako rozbíhat Dooma na tiskárně - jen proto, že to jde, to ještě nemusí mít smysl.

W10 desktopovým systémem jsou. Po doinstalaci POSIXového rozhraní zvaného Windows Subsystem for Linux budou dokonce i použitelným desktopovým systémem. Půjde mi tam normální Perl, normální Python, normální AS, normální emulátory a soubory budu koupírovat normálním FARem. Nikdy bych to nebyl čekal, ale s W10 na tabletu nebudu mít problém.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. dex (23. září 2019, 9:58)
Nejde mi do hlavy. Myslel jsem, že x64 je 64bitový procesor, tak proč má systém 32bitový?

2. Logout (23. září 2019, 10:16)
[1] Protože s 2 GB paměti nemá 64 bitů žádný přínos a na 32bitovém systému naopak můžu pouštět i staré 16bitové programy, v 64bitovém už ne. Takže to je proto, že jsem to tak chtěl, jinak tam skutečně mohl být systém vícebitový.

3. JH (23. září 2019, 13:41)
Ty Atomy mívají 32bit UEFI, Intel snad tehdy nestíhal nebo co, a s tím 64bit Windows nejdou nainsntalovat. Na Linux na to existuje ochcávka, ale zase s Linuxem mají ty SoC různé menší nebo větší problémy, plus nemusí korektně/bez laborování fungovat periférie.

A ty 2 GB RAM jsou pro 32bit i praktický důvod, dost to asi pomůže k použitelnosti, i když člověk přijde o výkon CPU.

4. Logout (23. září 2019, 14:31)
[3] Pokud se nepletu, tak UEFI ani 32-bit ani 64-bit není k samotnému běhu Windows 10 v 64bit módu zapotřebí, ne? Instaloval jsem to i na strojích, kde byl úplně normální BIOS.

5. JH (23. září 2019, 15:28)
To jo, s legacy BIOSem já taky. Ale zdá se, že v případě UEFI ta 32bitová implementace znemožňuje, aby se z nínabootoval 64bit OS (u Linuxu je na to trik, kterým se to dá obejít, ale na Windows ne).

TOPlist