Technomorous

Páteční večer na ByteFestu 2019

Sdílet: Twitter - Facebook

Poté, co na mé vozidlo vloni zákeřně zezadu vyskočila krátce uříznutá pouliční lampa, bylo letos rozhodnuto jet MHD. I když občanský průkaz tvrdí opak, nejsem žádný pražák, který na největší retrocomputingovou akci u nás nedorazí jen proto, že by musel na Můstku přestupovat. Nechal jsem tedy Duster na Praze 4 v bezpečí jednoho ze tří posledních mně známých bezplatných parkovišť, vzal zavazadla a autobusem 118 dorazil za 15 minut až před budovu Smíchovského nádraží.

Nakonec jsem se přeci jen neodvážil trápit svůj krásný Toastrack (pro neznalé: Sinclair ZX Spectrum 128+) a MB-02+ používáním na tomto typu akce a mám s sebou jen notebook a Speccy 2010 s 15" LCD. Už jsem to tu (a nejen tu) dělal mockrát, ale Martinovi Bórikovi nelze dostatečně poděkovat za to, že se mi Spectrum s TRDOSem, BSDOSem a ESXDOSem vejde do kapsy od kalhot, takže: díky!

Plán pro klidnější části akce je tedy jasný: udělat si pořádek v MBHD obrazech disků, utřídit data a někdy příště tyto image dostat zpět na originál řadič. Když zbude čas podívat se na jeden postarší zdroják a najít v něm chyby, hude to jen bonus.

První večer mě překvapil vysloveně podprůměrný počet Sinclairstů: v hospodě jsme nakonec byli já, Dex, Kocour, Oldsoft a po chvíli přibyl Tritol, to tedy nic moc. Po našem nočním návratu naštěstí už byl u stolů rozložený SinDiKAT a kousem vedle IterAce, takže jsme zase byli nejpočetnější platforma, ale bylo to o fous.

Když už je řeč o IterAce-ovi, tak nelze zmínit jeho PC notebook od Amstradu s osazenou QXL kartou, která z něj dělá velmi pohodlný, velmi přenosný a zejména velmi rychlý Sinclair QL. Ono 68040 na 25 MHz je v Macintoshi spíš low-end, v Amize příjemný základ ale ve stroji, jehož software je psán pro procesor 68008 a jako shell se používá BASIC, je to kůň na steroidech zavřený v závodním tahači naloženém na Saturnu 5 který zrovna opouští gravitační pole Země. Jak je můj plán pro rok 2020 jednoduchý - sehnat Sinclair QL - tak tohle bych snad ještě radši.

Další hardware, který stojí za zmínku, je Silicon Graphics Indy Davida Klusáčka, k němuž je pomocí desky jeho vlastní výroby s firmwarem jeho vlastní výroby připojen plotter Aritma Minigraf, který kreslí tak rychle a zejména tak pěkně, že by se autoři asi sami divili. Deska umožňuje připojit plotter v podstatě k čemukoliv, co má USB nebo seriák, software primárně kreslí plošné spoje, ale pořadí si i s čímkoliv v HPGL. Moc pěkná práce.

No a najednou jsou dvě v noci a asi by se mělo jít spát, ráno mě čeká odskok domů pro pár omylem nezabalených drobností. Večer čekejte report ze soboty.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. mborik128 (12. října 2019, 8:52)
Jeej, tak to dnes večer budeme dvaja so Speccy2010, teším sa :)

2. faraon (13. října 2019, 21:19)
Počítá se Didaktik Gama mezi Sinclairy? ;-)

3. Logout (14. října 2019, 8:42)
[2] Didaktik Gama = nejlepší emulátor ZX Spectra!

4. dex (14. října 2019, 9:04)
Má to originál Ferranti ULA.
Brandovaný Sinclair to sice není, ale Didaktik se při objednávání nahlásil jako servisní základna Amstradu, tak je Gama vlastně opravený Amstrad :o)

TOPlist