Technomorous

Přesmyslení 2019

Sdílet: Twitter - Facebook

Na vysoké, konkrétně během magisterského studia, které jsem studoval omylem, jsme měli jeden obzvláště odporný předmět, v němž jsme se měli pouze naučit, že svět nemusí dávat vždy smysl, lidé po nás můžou řvát své nesmyslné požadavky, nemusíme se v ničem orientovat a přesto to lze přežít a nezhroutit se. Víc jsem si toho z něj fakt neodnesl, ve frontě na studijní s vyplněným formulářem na ukončení studia jsem byl jen asi čtyřikrát, nakonec jsem to ale nějak až na inženýra dotáhl, už mě to po sedmi letech ani nebudí ze sna a vůbec si nevzpomínám, kdy jsem se naposled pomočil.

Jedna věc mi ale v hlavě vyskočí, kdykoliv si na to vzpomenu: sloveso přesmyslet, které sice asi neexistuje, ale vyučující ho měl snad v každé větě. A jelikož svět nedává opravdu vždy smysl, rozhodl jsem se přesmyslet po roce a půl opět svoji výpočetní techniku.

Za posledních pět let jsem to udělal už mnohokrát. Několikrát jsem zkusil opustit PowerMac G5, několikrát jsem zkusil místo notebooku používat tablet, několikrát jsem místo desktopu používal notebook v docku. Mezitím jsem se ale několikrát přestěhoval a několikrát se rapidně změnilo, jak a kolik času u počítače denně trávím.

Současná situace je tato:

  • Jako hlavní počítač používám aktuálně skoro devatenáct měsíců HP EliteBook 640 G1 se Slackware Linuxem 14.2 a tiling manažerem i3. V docku nahrazoval desktopový počítač, bez docku je to skvělý notebook. A tady je potíž: S Linuxem, Slackwarem zvláště, je to mnohem lepší notebook, než desktop. Jenže teď už nebydlím v Lysé, nejezdím denně skoro dvě hodiny vlakem a notebook jako notebook využiju pár víkendů v roce. V metru to dost dobře nejde - abych si sedl tak, že mohu v klidu něco dělat na 14" zařízení se nestává často. Mezitím je EliteBook stále v docku, zabírá na stole dost místa a když už potřebuju tu a tam počítač z docku vyndat a někam přenést, tak to obvykle znamená restart X11 včetně shození všech aplikací.
  • Chvíli jsem používal tablet Acer Iconia W4 820 s Windows 10, na kterém se naopak v metru pracuje skvěle, budiž mu elektrokontejner v Jihlavské ulici lehký.
  • Z odpadků jsem sestavil desktop, na kterém se jako na desktopu pracuje mnohem lépe, než na EliteBooku v docku kdy pracovalo: za jeden večer jsem zpracoval fotky za poslední rok, udělal pořádek ve zbytku hudebního folderu a zazálohoval na pásku nejdůležitější data.

Proto, po důkladném promyšlení, bych se rád dostal do stavu, kdy:

  • V desktopu co nejlevněji vyměním desku za takovou, která pojme alespoň osm, ideálně ale více gigabajtů paměti, abych na desktopu mohl úspěšně virtualizovat (nejen) Mac OS X se svojí starou knihovnou fotek v iPhoto. Momentálně se rýsují dvě možnosti: Core i3/i5/i7 první generace nebo zhruba stejně starý Xeon. Co z toho se narýsuje teprve uvidíme, kvanta výkonu jsem ale nikdy nepotřeboval a mobilní i5 čtvrté generace, které mám v EliteBooku se většinou spíše bohapustě fláká.
  • Pořídím si nový tablet s Windows 10. Surface je sice moc drahý, ale nějaký ten čtyřjádrový Atom s 4 GB RAM a 128 GB úložiště s dockovací klávesnicí nestojí ani polovinu toho, co nový iPad a jelikož jsou W10 normální desktopový systém, udělám toho na nich za pochodu mnohem více.
  • EliteBook asi po roce a půl pošlu o dům dál. Vylepšil jsem ho hned po pořízení o 160 GB SSD od Intelu a RAM navýšil na 12 GB, společně s dockem a nabíječkou by neměl být problém ho prodat. Získané finance dílem odložím na případnou budoucí investici do POWER9 (jakkoliv se při cenovém vývoji rozplývá v mlze) a dílem použiju na pořízení zmíněného tabletu, ačkoliv tady už se rodina pokojně řadí do fronty, aby mě potěšila při mých blízkých narozeninách.

Doufám, že tohle přesmyslení mi alespoň rok a půl zase vydrží. Ale člověk nikdy neví - svět okolo se pořád mění, většinou prostě nedává smysl, často se v něm neorientuju a jde jen o to nezhroutit se.


Jméno
Web
E-Mail
Nejsem stroj
Text komentáře

1. Nox (25. října 2019, 18:00)
Nejsem si jist, zda je prodej EliteBooku dobry napad. Jasne, neznam presna cisla, ale obvykle kdyz neco z elektra koupis nove a prodas jako pouzite, dost tratis. A jestli se prestehujes, mozna ti zas bude chybet a budes znova draho kupovat. Ale mozna mam jen nedostatek informaci.

2. Logout (25. října 2019, 19:32)
[1] Kupoval jsem jako použitý vloni na jaře za pár tisíc, doplnil zdarma o SSD a za levno o 8 GB RAM, předpokládám, že s touto konfigurací to prodám stejně, jako jsem to kupoval holé.

TOPlist