Technomorous

Pár dní se SailfishOS (1)

Sdílet: Twitter - Facebook

Laskavý čtenář mi na několik dnů zaslal na vyzkoušení telefon Sony Xperia X s nainstalovaným SailfishOS. Když jsem ho vybalil z krabice a dal nabít, nemohl jsem si nevzpomenout, jak jsem kdysi dávno podobně několik málo dnů zkoušel tehdejší novinku a tehdy ještě i zcela seriózního konkurenta iPhone - Palm Pre 2.

sailfishos_01.jpg sailfishos_02.jpg sailfishos_03.jpg

I tehdy jsem se rozplýval nad učesaným GUI, které nepřipomínalo ani smartphony staré školy, ani iOS a rozhodně ne tehdejší Android. Po několika letech jsem se úplně stejně rozplýval nad BB10. Vždycky to ale špatně dopadlo, ty systémy skončily na propadlišti dějin a krásné GUI jim nebylo nic platné.

sailfishos_04.jpg sailfishos_06.jpg sailfishos_07.jpg

Teprve se rozkoukávám, učím gesta, procházím aplikační obchod a všechno se mi to strašně líbí. Pro výrobce systému nepochybně signál, že dělá něco velmi, velmi špatně. Bát se ale nemusí. I když se mi to líbí více než iOS a Android, lépe se mi to ovládá než iOS a Android a zjevně je to i svižnější minimálně než Android, tak nejsou aplikace a to je velké mínus. Na mobilu už toho vzhledem k nedostatku času dělám víc než na počítači a bez aplikací to nejde. Samozřejmě, kdybych se rozhodl SailfishOS používat, zaplatil bych si verzi s podporou programů pro Android a nějak by se to už udělalo. Jen se obávám, aby to nakonec neskončilo jako můj nedávný pokus o návrat na BB10.

Zůstávám tedy u opatrného testování, vyzkouším to málo dostupného software (gopherové klienty mají v obchodě hned dva!!!) a telefon zase vrátím. Snad se nenakazím a nebude se mi to líbit až tak, že bych si to chtěl pořídit. Už kvůli ostatním majitelům telefonů s tímto systémem.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. pol (28. října 2019, 6:00)
https://openrepos.net - desítky, podle bratra stovky, užitečného softwaru :-)

TOPlist