Technomorous

Pár dní se SailfishOS (2)

Sdílet: Twitter - Facebook

Komentář pod včerejším článkem mě vcelku správně upozornil na skvělý zdroj software pro SailfishOS - na OpenRepos. Hned jsem se tam vypravil, stáhl si RPM balík s jejich aplikačním obchodem a od té doby procházím desítky, podle Ellvise nebo Mike/ZTa stovky aplikací.

sailfishos_08.jpg sailfishos_09.jpg sailfishos_10.jpg

Samozřejmě první nainstalovaný musel být terminál - mít Linux a nemít v něm terminál, to by bylo zvrácené - to jistě sami uznáte. První pohled na obvyklá místa ukázal, že procesor má šest jader (hádám že spíše asi v rozložení 4+2 než stejných šest), paměti jsou dva gigabajty a vše je krásně 64bitové.

sailfishos_11.jpg sailfishos_12.jpg

Dál jsem se podíval na mapové aplikace, protože mapy, GPS, práce s polohou - to mě na mobilních zařízeních baví už od dob Psionu 3. Tady mě zaujal typický linuxový promyšlený přístup k řešení problémů: jak nejlépe vyřešit offline mapy? Napíšeme server, který si stáhne mapy z online zdroje a pak je bude lokálně poskytovat pomocí stejného API libovolné aplikaci, která s tímto API umí pracovat - jen se místo OpenStreetMap serveru vybere server lokální. Krása, jedním zásahem vyřešno hned několik aplikací.

Takhle by to nešlo, tohle se mi fakt líbí!


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. pol (28. října 2019, 22:12)
terminál asi netreba inštalovať, stačí povoliť Developer Mode, terminál sa zjaví sám. a potom je človek sám sebe root.

2. Logout (29. října 2019, 8:03)
[1] Toho jsem si zcela náhodou všiml sám, ale nechci být zbytečně root, pro normální činnost to nepotřebuju, takže jsem developer věci nechal vypnuté a terminál si doinstaloval sám.

3. Pavel Bureš (29. října 2019, 10:13)
Systém je to hezký, ale chybí výkonný hardware a odladěnost. Xperia X se Sailfish se rychlostně nedá měřit s mým Xiaomi Mi Mix 2 s custom ROM a rovněž třeba taková výdrž je nic moc. Jsem zvyklý nechávat mobil se zapnutým displejem na stole a u Xperie procenta letí dolů docela rychle. Je otázkou, jak je na tom řízení procesoru, zda neběží pořád na maximum, ale ve výsledku to alespoň v mém případě na denní používání není. Byť třeba možnost nahrávat hovory bez omezení, bez ohledu na region i na to, s jakou SIM (zda českou nebo třeba thajskou) byl telefon poprvé zapnut mi přijde tak krásné, že to snad ani nemůže být z tohoto desetiletí.

4. pol (29. října 2019, 11:42)
[2] developer mode neznamená, že pracuješ stále pod rootom. normálne si užívateľ nemo, keď chceš byť root, tak devel-su a heslo.

5. Logout (29. října 2019, 14:51)
[3] Vidíte a já si pochvaloval, jak je to proti Redmi Note 5A svižné a že baterie vydrží prakticky totéž, co ta v Note, ačkoliv má kapacitu o třetinu nižší. Procesor tam rozhodně je řízen správně, už jsem koukal, jak hezky škáluje. Za dobu co mám telefon doma jsem ho nabíjel jednou a to je 24/7 na WiFi a třeba Jabber byl připojený pořád. Záleží s čím člověk srovnává :)

6. Lukáš Kotek (30. října 2019, 20:03)
Vy mě nahlodáváte :-) A jak je to s kvalitou focení? Už si nevybavím zdroj, ale bez binárních blobů od Sony v rámci jejich firmware údajně není kvalita až tak dobrá. Zkoušel jste nějakou aplikaci pro navigaci? Trochu jsem doufal v Osmand, ale v OpenRepos ji nevidím.

7. rasva (3. listopadu 2019, 12:28)
Ohledně foťáku u Xperia X je něco přímo v posledních release notes: https://together.jolla.com/question/214571/release-notes-320-torronsuo/#214571-known-issues-specific-to-xperia-x
Několik měsíců jsem měl Sailfish X jako primární systém na Gemini PDA, ale vzdal jsem to. Emailový klient který zatajuje přílohy, kterým nerozumí (šifrované PDF, musel jsem místo toho používat mutt), nemožnost otevřít jen trochu složitější tabulku a pár dalších otravných věcí v kombinaci s tím, že narozdíl od Xperie není pro Gemini podpora pro Alien dalvik mě donutily dát tam android (a jako sekundární systém Gemian). Zvykání si na (ve srovnání právě se Sailfish) neohrabané ovládání androida bylo docela utrpení :)

TOPlist