Technomorous

Desktopové příběhy (6)

Sdílet: Twitter - Facebook

Jak jsem napsal, tak se i stalo - tedy alespoň ten začátek. Mám desku, mám procesor, mám to celé v bedně a celé to funguje.

Procesor je Intel Core i3-540, taktovaný někde těsně nad 3 GHz, s deskou a jedním dvougigovým paměťovým modulem, chladičem a plechem na konektory mě stál rovných pět set korun českých. Cena na Aukru málokdy vídaná, taky to nebylo z Aukra. V šuplíku jsem našel úplně stejný modul, takže hned na úvod mám 4 GB paměti a dva další sloty volné. Systém (Void Linux + window manager i3) je na mém starém dobrém OCZ Agility 4 s neuvěřitelnou kapacitou 64 GB. Data mám na dvojici půlterabajtových notebookových disků, které jsem hodil do RAID1. Celé to nabootovalo tak, jak to po kompletní výměně hardware umí jen Linux - na první dobrou. Po startu plného GUI je spotřebováno lehce pod 150 MB RAM, ostatně bylo to konfigurováno aby šel Firefox, GIMP a Thunderbird i na polovině této hodnoty.

Co dál? Dál zkusím osadit PCIe SCSI řadič a připojit tape drive. Zkusím osadit PCI SATA RAM disk a udělat z něj buď swap, nebo rychlý pracovní disk. A zkusím asi objednat z Číny redukce SODIMM-DIMM. Mám krabici SODIMM DDR3 modulů o kapacitě 1 či 2 GB, kdybych ke stávajícím čtyřem přidal další čtyři, asi bych s tím chvíli vydržel. A náklady tím zvýšil o pouhých osm dolarů.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. Krtek (6. listopadu 2019, 19:23)
Tak on nabootovat v pohodě na změněnym HW umí i rozumný verze (rozumněj pro PPC) OS X. Mám jeden normální image Tigera, který vždycky naklonuju na HD co strkám do nových jablek ve sbírce. A zatim mi to jelo od prvních verzí iMacka / PowerMacka G3 až po všechny verze G4ek (s G5 nic nemam), neřešim různý grafiky atd.

TOPlist