Technomorous

V.D.O. (1)

Sdílet: Twitter - Facebook

Vzhledem k tomu o jaké věci se zajímám a s jakýma lidma se stýkám, nemůže se nikdo divit, že neznám každou existující technologii s velmi ostrou hranou. Alespoň tak každoroční linuxová školení, z mně neznámého důvodu mi pravidelně placená zaměstnavatelem, mají nějaký přínos. Letos si už z prvního dne odnáším poznání, že existuje VDO.

VDO, neboli Virtual Data Optimizer, je kernelový modul, který umožňuje lepší využití blokových zařízení. Používá k tomu tři principy ve třech po sobě jdoucích fázích:

  1. Eliminace zero-bloků - hned v první fázi jsou k dalšímu zpracování poslána jen skutečná data, bloky nul jsou uloženy jako metadata a nic nezabírají.
  2. Deduplikace - data bez nulových bloků jsou následně deduplikována, tj. zjišťuje se, zda už někde na disku stejná data jsou. Pokud ano, záznam o dalším jejich výskytu se opět vloží jen do metadat a další místo není zabráno.
  3. Komprese - to, co prošlo až do poslední fáze je opravdu zapotřebí někam na disk zapsat a než se tak stane, je to ještě zapakováno pomocí LZ4.

Vypadá to skvěle a kdyby to aktuálně podporovala distribuce, kterou jsem si nainstaloval na svůj nový starý desktop, už bych si VDO na své minipolíčko poštval. Jsou tu ale i jistá úskalí, vše se totiž děje na úrovni blokového zařízení, tedy ještě pod filesystémem, hned příště na příkladu nad loopback device ukážu jaká.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

TOPlist