Technomorous

Jednoduché věci jednoduše

Sdílet: Twitter - Facebook

Letošní linuxové školení je za mnou a stejně jako vloni i letos jsem si odnesl zajímavé zkušenosti.

Kromě v posledních dnech popisovaného VDO, které ale v praxi zatím na svých domácích počítačích nepoužiju, protože ve Void Linuxu zatím není, jsem si odnesl i spíše filosofický poznatek, že jednoduché věci je lepší dělat jednoduše.

Tak třeba: mám na stole svůj nový starý desktop s Core i3. Na stejném stole zhruba o půl metru více nalevo mám Raspberry Pi 2, které pravidelně zálohuje můj webserver a také je k němu připojen přes USB 750GB disk pro odkládání dat. Doteď jsem se na disk dostával tak, že jsem pomocí Midnight Commanderu dělal SSH spojení a přes něj data kopíroval tam a zpět.

A přitom Linux má přímo v jádře podporu NFS, jak serveru, tak klienta. Konfigurace v /etc/exports na straně serveru a /etc/fstab na straně klienta je tak jednoduchá, že jednodušší už být nemůže. A já to doteď dělal tak pitomě, složitě, skoro powindowsácku. Fuj! Naštěstí už je to opraveno.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. pol (21. listopadu 2019, 21:27)
mc to robí asi cez sshfs. to vôbec nie je zlý nápad. nfs je niekedy dosť opruz. veď niekedy možno napíšeš, keď sa nfs posere :)

2. Logout (21. listopadu 2019, 21:36)
[1] mc to dělá normálně pomocí ssh connection kde volá ls/cp/mv atd. a mapuje to do panelu, funguje tak i na systémech, které sshfs vůbec neznají. Na komunikaci na dva metry (metr ke switchi, metr od switche) je to overkill. NFS pro jednoho uživatele, který leze z jednoho počítače na druhý a nikdo další mu do toho nevstupuje bude lepší. Kdysi jsem takhle měl vyřešené tahání dat po síti na Amigu, kde NFS klient existoval. Jen holt už stárnu a teď mě prostě bez pošťouchnutí vůbec nenapadlo, že to v Linuxu furt je.

TOPlist