Technomorous

Microsoft Surface Go

Sdílet: Twitter - Facebook

Když jsem tablet, věnovaný mi mou drahou sestrou, rozdrbal na kousky, měl jsem poměrně záhy jasno, že si pořídím jiný a zase s Windows. Pokud má nastat post-PC éra, tak u mě to bude muset být PC-compatible, protože odmítám akceptovat zařízení, na kterém můžu dělat jen to, co autoři chtěli a způsobem, jaký autoři chtěli.

U iPadu se to dá pochopit - není to tablet úplně pro každého a ti, kdo ho jsou schopni používat jako hlavní počítač jsou buď kreativci nejrůznějšího druhu, na něž autoři aplikací bohatě myslí, neb jsou ochotni za potřebné aplikace bohatě zaplatit (už jen proto, že když se jich sejde pár v kavárně nad mačijátem, mají o čem mluvit); nebo jsou to lidé vesměs kancelářského typu - mail, texťák, browser - a těm tablet bohatě stačí.

S Androidem toho můžete sice teoreticky dělat o mnoho víc, dokonce ani mé oblíbené relaxační činnosti - programování, skriptování, kompilace, virtualizace, emulace - tam technicky nejsou problém, ale je to takové to drbání špatně zvolenou končetinou za špatně zvoleným smyslovým orgánem. Navíc Android na mě vytrvale působí jako takový MS-DOS dnešní doby. Každý to má, protože je to defaktostandard, do ideálu to má daleko a blízko to nemá ani k nějaké výrazné konzistentnosti prostředí.

Windows 10 na tabletu s běžným písíčkovým hardwarem zdánlivě k optimu také nemají zrovna blízko: jsou to Windows, které nemám moc rád, a je to písíčkový hardware, který mám rád ještě o kus méně. Jak jsem už ale psal, na tabletu nevidím lepší možnost.

Původně jsem chtěl koupit úplně to nejlevnější, co se dá pořídit - hardwarově by to bylo skoro stejné jako zničená Iconia (quadcore Atom + 2 GB RAM + 64 GB úložiště), pak jsem si řekl, že bych se mohl trochu rozšoupnout (quadcore Atom + 4 GB RAM + 64/128 GB úložiště) a jak to nakonec dopadlo asi bystřejší čtenář poznal už z nadpisu článku. Ony totiž PoP / SoC Atomy mají vytrvale už pár generací nějaký ten problémek, rozloupávají se a přestávají fungovat, Intel na to má vyčleněný fond pro řešení reklamací, ale když vám záruka skončí, jste v tom sami. Přeinstaloval jsem tedy EliteBook 840 G1, hodil ho na Aukro, sebral všechny obálky doručené k narozeninám, sečetl blekfrajdeje a další slevové kupony a pořídil Microsoft Surface Go i s klávesnicí. Procesor je v tom neatomový, paměti čtyři gigabajty a na 64GB úložiště se nějak vejdu, případně dohodím stejně velkou microSD kartu na data. To podstatně budu beztak dělat na desktopu, na mé cesty mi Surface bude stačit víc než bohatě a číst si večer pohodlně v křesle Gopher budu moct taky.

Post-PC éra začíná. S písičkem v přibližném tvaru bramboráku.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Tornado (27. listopadu 2019, 17:22)
A nezapomen k tomu nejaky nerozbitny obal. Co kdyby ...!!!

2. Honza (27. listopadu 2019, 19:53)
Tak tato věta: "Navíc Android na mě vytrvale působí jako takový MS-DOS dnešní doby. Každý to má, protože je to defaktostandard, do ideálu to má daleko a blízko to nemá ani k nějaké výrazné konzistentnosti prostředí." by se měla tesat do kamene. Sám bych to výstižněji neřekl, fakt pecka, díky!

3. Nox (27. listopadu 2019, 20:33)
2. Prave ta vystiznost se mi na zdejsim webu libi. Sice veci na jedno pouziti typu Microsoft Surface Go nemusim, ale zase si rad prectu, jak je to promyslene a jak dobre se to pouziva. Od komercnich webu se clovek docte maximalne jak je super, ze zarizeni zvici cihly nema ani pametovou kartu, vlastne nic neumi a prvni problem znamena uzasnou moznost vyhodit desetitisice za dalsi mizerny kram. Takze se budu tesit na zkusenosti a postrehy!

4. Umpalump (27. listopadu 2019, 21:19)
Doufám, že nezpůsobíš, že se tablety s WIndowsama přestanou dělat. Nebo dokonce Windows.

5. Tritol (28. listopadu 2019, 10:22)
[4] Good point, jestli to není jeho skrytý ďábelský plán na ovládnutí světa linuxem bez systemd...

TOPlist