Technomorous

Zjednodušení

Sdílet: Twitter - Facebook

Celý život se mi dějí dva naprosto protichůdné jevy:

  1. Snažím se co nejvíce zjednodušit seznam pravidelně používaných výpočetních a komunikačních Nechci principiálně mít pět mobilů, GPS, hudební přehrávač, sedm foťáků, tři notebooky a dva desktopy. Stopy těchto pokusů o zjednodušení můžete dohledat už v době těsně předajfounové.
  2. Hromadím vše výše uvedené, protože pamatuju dobu, kdy to nebylo nebo to bylo pekelně drahé a tato paměť mi nedovolí vyhodit nebo nechat vyhozený hardware, který je úplně nebo skoro úplně funkční. A když už ten hardware zachráním, je škoda ho nepoužívat, ne?

Je to peklo. Nicméně abych z toho nezblbnul, rozhodl jsem se to tentokrát vzít už doopravdy a finálně (alespoň než se něco stane...):

  • Na běžné používání jeden mobil. Musí mít dva sloty na SIMku, akceptoval jsem už vítězství patlacích nad nepatlacími, Android vede nad iOS, alespoň co se mých běžných potřeb týká. Muziku budu poslouchat na něm, mé hlavní výhrady, které se týkaly nepoužitelného zvukového výstupu většiny telefonů s Androidem v rozumné cenové hladině, padly s nákupem bluetooth sluchátek. Na běžné focení mi to také stačí. A úplně ideálně, když mi to jednou za tři roky zaplatí zaměstnavatel.
  • Jeden tableto-notebook. Samostatně jsou to zbytečně dvě zařízení, která je nutno udržovat aktuální, synchronizovaná a nabitá. Dohromady to má mnohem častější použití.
  • Jeden desktop. Aktuálně písíčkový, kdo ví, jaký bude za pár let. Experimenty s notebookem jako hlavním výpočetním strojem selhaly a nebudu je už nikdy opakovat.

Vše ostatní je buď sbírka, nebo zbytečnost a půjde to z domu. Zrovna jsem prodal EliteBook, hromada dalšího už čeká na nafocení a odeslání do prodeje. K počítačům, telefonům a foťákům se během let přidaly další koníčky a chci-li na ně mít čas, musím oddělit běžný provoz občasného geekování s alternativní a historickou technikou. Ono totiž když se to geekování provádí pořád a na zařízeních, která se mají používat denně, nezbývá už čas na nic.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. nula (2. prosince 2019, 20:32)
Tomu říkám radikální přístup.

Tohle neumím, pořád toho mám nějak moc:
- jeden mobil, to by ještě šlo (Punkt MP01)
- jeden tablet/notebook, snad (GPD Pocket, nic jiného beztak na cesty netahám)
- dva desktopy, tak půl napůl a neumím s tím nic udělat - SGI O2 a POWER9 (Blackbird)

A navíc:
- PDA, protože PDA prostě potřebuji (2x Palm III)
- foťák (Kodak F101, na cesty a víkendy)
- GPS Garmin (to tedy ne denně, ale na cesty mimo civilizaci pravidelně)
- Amazon Kindle (dost čtu a z tohoto mě nebolí oči)

Plus věci, co používám podle situace, jako GPD Pocket (protože Android, bez toho si nepůjčím ani sdílené kolo).


:-(

2. dj (2. prosince 2019, 20:32)
Vida, tady někdo prozřel. To je dobře. Zdraví v podstatě spokojený uživatel 1 desktopu + 1 androidu.

3. Nox (2. prosince 2019, 21:45)
1. Jaky je ten Punkt MP01? Stoji to za to, nebo je to jen bezna splacanina typu Aligator jakozto radobymobil pro duchodce?

4. nula (2. prosince 2019, 22:21)
[3] Stručně: 1. nestojí, 2. až taková splácanina to není.

Na to, co umí, a jak je udělaný, je poměrně drahý. Hardware není nejhorší, mám ho rok a zatím se nic nerezchodilo ani nerozvrzalo. Asi nejhorší je displej (snad jen jedna možnost nastavení jasu, plastové "sklo" - musel jsem na to dát fólii). Fonty se nedají měnit a vybrali si font s antialiasingem, což na při malám rozlišení displeje vypadá v určitých velikostech hnusně (konkrétně název operátora je ten případ, u SMS ten problém není).

Jinak hardware vcelku OK, pokud nevadí, že umí jen 2G sítě - signál chytá dobře, vydrží dlouho, tlačítka se mačkají dobře. Zvuk na obou stranách spojení se zdá být OK. Co je možná problém, je jejich rozhodnutí nemít šipky "vlevo" a "vpravo". Vede to občas na ne úplně elegantní ovládání (ssíto jednoho stisku klávesy na staré Nokii jsou tady potřeba i čtyři).

Nemá kameru, slot na karty ani možnost přehrávání hudby. Nabíjí se přes miniUSB a stejně se připojují i sluchátka (v balení je i redukce na 3.5mm jack).

A má nevyměnitelnou baterku - to vidím jako hlavní mínus, protože všechno ostatní mi nevadí a hodlám s ním vydržet až do konce 2G sítí. Pokud tedy neodejde dřív ta baterka...

5. Nox (3. prosince 2019, 16:16)
4. Diky za shrnuti. Cenu beru, melo to byl "lepsi" (nechci psat luxusni) zbozi, ale ten displej a baterka z toho delaji mizerny odpad.
Jinak ty uz jsi tu nekolikrat psal o zajimavem HW, neplanujes nekde psat recenze nebo alespon shrnuti? Zrovna tohle jsou veci, o kterych se v CR moc nedoctu.

TOPlist