Technomorous

Desktopové příběhy (8) - 4 GB a 4 GHz

Sdílet: Twitter - Facebook

Na jedné straně si kreslím obrázek toho, jak krásně bude fungovat mé zjednodušené počítačové schéma webserver-raspberry-desktop-tabletobook-mobil, na straně druhé s uprostřed jmenovaným desktopem tak trochu blbnu.

Na jedné straně nemám štěstí na paměťové moduly, prožívám úplné deja-vu: je to jako předtím s LGA775 deskou, jen posunuto z 2 GB na 4 GB - tj. libovolné dva dvougigabajtové moduly co mám, fungují v libovolných dvou slotech ze čtyř, když přidám třetí nebo se dokonce odvážím osadit všechny čtyři, tak ani memtest ani systém nefungují dostatečně dlouho na to, aby mělo smysl počítač vůbec pouštět.

Na straně druhé se počítač velmi dobře taktuje. Z 3.07 GHz na 3.96 GHz dvěma ťuknutími v BIOSu, je to stabilní, nehřeje se to o nic více, než na původní frekvenci a Geekbench2 poskočil z původních 5381 na nových 6990. Ne, že bych si to chtěl takto nechat, ale je to pěkné.

Klidně bych ale CPU podtaktoval na polovinu, kdybych do počítače dostal více té proklaté paměti. Teď má můj desktop stejně RAMky jako můj tablet.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem stroj
Text komentáře

1. pol (2. prosince 2019, 22:14)
technomorous nám odchádza do teritórií silných cpu a veľkých ram pamätí. my zostávame pri našich core2solo, max tak ideme do corei3, lebo nám nechceli horšie predať :-) my sme technomorous

2. Logout (2. prosince 2019, 22:18)
[1] Říká někdo, kdo má v malém domácím serveru, stojícím někde ve špajzu na okně, stejný procesor... :-)

3. pol (2. prosince 2019, 22:35)
ano, server... :)

4. Sledge (3. prosince 2019, 7:32)
Nechci učit orla létat, ale co zkusit RAMkám ručně nastavit méně "agresivní" časování? Mě podobné potíže trápily ve chvíli, kdy jsem provozoval RAMky různých výrobců (frekvence stejná, časování trochu odlišné). BIOS (nebo co to tam dneska místo něj je) si načetl parametry z XMP profilu těch rychlejších a oheň byl na střeše.

5. Logout (3. prosince 2019, 9:30)
[4] Je to víceméně kupodivu, protože nejsem písíčkářský bastlíř a tyhle věci mě úspěšně míjely, nicméně napadlo mě to. Má to ale dvě drobná úskalí:

1. Musel bych vědět, kde ty parametry z pamětí vyčíst.
2. Bude to hrozný opruz, BIOS (či co to tam místo něj je) má v sekci DRAM timings dobrých 12 věcí, které lze nastavit.

Pro začátek zkusím někde splašit další moduly (napadlo mě i koupit redukce SODIMM-DIMM, mám totiž pytel dvougigových modulů do notebooku, které už nikdy nikde nepoužiju) a pořádně to otestovat, než se pustím do bolestivých věcí, jako číst co která ta položka znamená :)

6. Macek333 (3. prosince 2019, 18:02)
[5] my wokeňáci to čteme z CPU-Z, vlastně ani nevím, kde bych sháněl datasheety podle chipů...

7. JH (3. prosince 2019, 18:33)
Jo, CPU-Z umožní přečíst tu informaci o tom, jaké časování se má použít. Ale on to BIOS může nastavovat i správně a holt to třeba už jenom není tak stabilní kvůli tomu, že už kondenzátory zestárly a tak. Nebo to nefungovalo nikdy, protože to čtyři moduly umělo třeba jenom s některýma čipama a tak.

Kromě relaxovaného nastavení timingů by mohlo pomoct prostě snížit takt DRAM o jeden dva stupně, pokud to jde. Např. jestli to teď sviští na 1066 MHz, tak dát na 800 MHz. Třeba i jenom pro zkoušku, jestli to pojede.

Ono takhle, pokud to tu RAM detekuje, tak možná je šance. Extra nasírací je, když to ty moduly ani nerozpozná, nebo to vidí půl kapacity.

[4]
Kromě toho by teoreticky mohlo ke stabilizaci pomoct nasadit vyšší napětí. Například jestli je tam jenom 1.5, tak dát 1.65V (to by mělao být bezpečných). Už si bohužel nepamatuju, kolik je tak bezpečná mez pro DDR3... tipnu si, že by ještě mohlo být bez rizika třeba 1.7V.
Někdy dokonce deska blbě nasadí nižší napětí než tam má správně být, nebo modul říká, že mu stačí 1,5 V, ale není to s tím stabil a 1,65V to vyřeší.

[5]
S těma redukcema nejspíš vyhodíš peníze. Ta redukce určitě jenom zhorší kvalitu analogového signálu mezi řadičem a čipy, takže to může kompatibilitu akorát tak zhoršit, ale ne zlepšit. To by asi bylo velký štěstí, kdybys měl kliku a zrovna ty SO-DIMMy přes tu redukci řadičovi sedly, když normální moduly přes jen jedno rozhraní pinů/plošek nechce žrát. IMHO.

8. Logout (3. prosince 2019, 20:39)
Bohužel, timing, frekvence - nic. Je to holt vybíravý Intel. Ty ultralevné čínské moduly jsou naprosto stejné, bohužel ty Kingstony ačkoliv dle nálepky jde o totožné paměti tak jedny mají čipy Hynix a druhé Elpida. Hádám, že když se mají v desce snést ještě s Číňany je to už moc. Během týdne dostanu možnost jednak otestovat další moduly a pak také otestovat chování jiných kusů téže desky. Když to nepomůže, objednám od Číňana další pár těch levných a snad čtyři stejné moduly půjdou. A když ne, tak je to stejně můj poslední Intel a já osobně jsem schopen s 4 GB RAM na desktopové činnosti vydržet.

9. Sledge (3. prosince 2019, 22:26)
Hele a nechceš zkusit moduly, co jsou sice od výrobce značně podezřelého, ale testované a funkční? Nabízel jsem je u sebe na fóru (https://www.high-voltage.cz/forum/nabidka/2x2gb-ddr3-1600mhz/). Třeba se to s něčím z toho, co máš, snese :) Jestli máš zájem, tak ti je pošlu, testuj dle libosti a kdyby sis je chtěl nechat, tak bysme se na něčem symbolickém domluvili :)

10. Logout (3. prosince 2019, 23:09)
[9] To jsem úspěšně minul. Beru! Adresu pro poslání doručím jiným kanálem.

11. dfshgdf (3. prosince 2019, 23:34)
Ještě mě napadá, až s tím příště budeš laborovat, možná zkus, jestli se dá vynutit single channel režim.

TOPlist