Technomorous

Vánoční bochsování (2)

Sdílet: Twitter - Facebook

Zdravotní stav houstne, nemám-li ale zrovna halucinace z horečky nebo nevychrchlávám věci, které nikdo vychrchlávat nechce, instaluju do svých emulovaných Windows 95 další software a možná ze mě mluví léky na tlumení bolesti hlavy, ale docela se mi to líbí.

Bochs + W95 Bochs + W95
Bochs + W95

Bochs + W95 Bochs + W95

Základní funkcionalita Office 95 je zcela nepřekvapivě velmi podobná tomu, co tento balík umí i dnes, jen to uživatelské rozhraní dává o dva řády větší smysl a navíc mám někde doma originálku.
Pracovat s Paint Shop Pro byla až do verze sedm radost a za to, co udělali autoři ve verzi osmé, si svůj osud plně zasloužili. Já pak rovnou přešel na GIMP a zůstal tak zcela netknut mánií "upirátěný Photoshop do každé rodiny".
A VisualBasic? V tom jsem programoval už v této verzi, tedy ve čtyřce - tady ještě uměl překládat i pro Windows 3.x, byť bylo třeba už při instalaci vybrat, které (16 vs. 32bitové) prostředí chcete.

Všechny tyhle programy jsem ale potkal, poznal a používal až před koncem tisíciletí, když konečně dorazil dostatečně rychlý hardware i ke mně domů. Měl bych proto skoro chuť si ze šrotu postavit nějaké dobově vhodné písíčko a vyzkoušet na něm, jak by se taková dvanáctimegapixelová fotka otevírala v devadesiatom piatom. Uvidíme, zda mé nadšení neopadne, až opadnou teploty.

My, ortodoxní nepísíčkáři, kteří jsme v té době ještě denně sedlali k výpravám do digitálních dálek svá Spectra, Amigy, Macy či Suny, jsme totiž nikdy pro Windows 95 neměli dobrého slova. Dex kdysi dokonce říkal, že když poprvé Windows 95 viděl, rozhodl se, že se raději bude hrabat v lidech, než v tomhle a šel studovat medicínu. Faktem ale zůstává, že to byl první opravdu dostupný grafický operační systém pro písíčka a když už nic jiného, přinutil ostatní tvůrce operačních systémů vyjmout si hlavu z rekta a někam se posunout.


Jméno
Web
E-Mail
Jsem člověk
Text komentáře

1. Krtek (25. prosince 2019, 22:51)
Tos mi připomněl že na moje historický P75 musim ještě nacpat Office 2000. Je skoro smutný když si člověk uvědomí ten výkon a pokrok a zjištění ře kompy těch 30 let dělaj to samý (ukazujou fotky, hrajou hudbu a tisknou dopisy + počítaj tabulky). OK navíc si sestříham ještě film nahranej z telky.
S tou fotkou jsem tenhle pokus udělal asi před rokem. Na PM G3 350 MHz jsem si nahrál pár fotek a nedá se to skoro ani prohlížet pod OS9, natož editovat. Tam pokrok asi je i když já o 16 MPix fotky nestojim, bohatě mi stačil předchozí 8MPix foťák, než chcípnul.
A máš recht že vzhled woken 9x/2000 je dodnes přehlednej oproti placaýmu zlu W10 (popravdě i oproti vyšším verzím OSX :-( )

2. pol (26. prosince 2019, 1:31)
ja, naopak, ďakujem svojmu kamarátovi, že ma "prinútil" používať linux. hrôzy windows mi stačia v práci.

3. dex (26. prosince 2019, 19:32)
V podstatě jediný "pokrok" v Office systémech, který od té doby nastal, je používání DOCX místo DOC (XLSX místo XLS).
Jinak by ty staré programy zcela vyhovovaly; kdo vyřeší import těch nových formátů, může je směle používat.
(A když to porovnám třeba s Perfect Office obsahující QuattroPro, tak je to celé jen krok někam úplně do tmy.)

TOPlist